Doświadczenie zawodowe

Jestem absolwentem Wydziału Budownictwa Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie później pracowałem jako adiunkt, a na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej ART obroniłem tytuł doktora nauk technicznych. Na przełomie lat 80. i 90.  zeszłego wieku cztery lata spędziłem w Niemczech na kontrakcie jako kierownik kontraktu i budowy. Po powrocie rozpocząłem własną działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i nadzoru inwestycji budowlanych. W tym czasie, do 2001 roku, nadzorowałem na terenie Olsztyna i całego województwa wiele inwestycji budowlanych, zarówno produkcyjnych, jak i z zakresu budownictwa wielorodzinnego. Między innymi przygotowałem i prowadziłem  inwestycję M1 (Real, Praktiker i inne) w Olsztynie. W tym okresie, przez prawie cztery lata, byłem członkiem zarządu spółki Gemini Area Polska 10, która ją realizowała, jak i Gemini Area Polska 6 Sp. z o.o.

 

Praca w samorządzie

Od 1998 roku byłem trzykrotnie wybierany na radnego Rady Miasta Olsztyna. W 2001 roku zostałem powołany na stanowisko zastępcy Prezydenta Miasta Olsztyna. Byłem
odpowiedzialny za gospodarkę, rozwój i inwestycje – tę funkcję pełniłem do 2007 roku. W latach 2002–2007 pełniłem również funkcję członka zarządu, a następnie zastępcy przewodniczącego zarządu Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. W uznaniu posiadanej wiedzy „w zakresie środków unijnych” Minister Rozwoju Regionalnego powołała mnie 21 maja 2008 roku do pełnienia funkcji eksperta w dziedzinie: budownictwo, infrastruktura mieszkaniowa i prawo budowlane.

Olsztynianie dwukrotnie wybrali mnie na stanowisko prezydenta Olsztyna. Za pierwszym razem, w 2009 roku, uzyskałem 60,16 proc. głosów. Po raz drugi mieszkańcy zaufali mi w 2010 roku. Wówczas zdobyłem 53,28 proc. głosów.

 

Życie prywatne

Prawie czterdzieści lat temu poznałem moją obecną żonę Irenę i od tamtej pory tworzymy szczęśliwy związek. Mamy trzech synów, Pawła, Krzysztofa i Marka. Moją pasją od zawsze był sport. W latach szkolnych i studenckich byłem zawodnikiem AZS Olsztyn. Kilkakrotnie zdobyłem mistrzostwo województwa juniorów w biegu na 800 m, jak również zostałem powołany do kadry Polski juniorów w biegach średnich. Bardzo lubię jeździć rowerem i obecnie staram się każdą wolną chwilę spędzać aktywnie na świeżym powietrzu.

scrollup