Środa 20 maja 2015
2 0

Tylko z tego skorzystamy

Sezon turystyczny coraz bliżej, więc siłą rzeczy naturalna staje się dyskusja o aktywach turystycznych Olsztyna i regionu. Poza oczywistą atrakcyjnością krajobrazu, naszych pięknych jezior i lasów,  brakuje wyraźnych produktów, które mogłyby zainteresować i przytrzymać u nas turystów. Cóż, żyjemy w czasach, w których konkurencyjność i rozpoznawalność jest miarą rozwoju. Każda gmina i każdy region próbują tę swoją rozpoznawalność i atrakcyjność konkurencyjną wzmocnić.

Z całą pewnością siłą Warmii jest średniowieczna architektura – zamki, kościoły, ale brakowało spoiwa, które wiązałyby je w całość. Z tym większą radością odniosłem się do pomysłu reaktywowania Szlaku Kopernikowskiego. Kiedyś taki szlak już funkcjonował, lecz po hucznych obchodach 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika na długie lata popadł w zapomnienie.

Myślę, że osoba wielkiego astronoma i jego obecność na Warmii to znakomita marka promocyjna. Nie ma wątpliwości, iż jest to postać, która o stulecia przeskoczyła swoją epokę – jeden z największych myślicieli świata i prawdziwy Europejczyk, także we współczesnym znaczeniu tego słowa. Możemy być dumni z faktu, iż znaczną część swojego życia spędził właśnie na Warmii i że tu powstawały jego genialne prace.

Staramy się w Olsztynie, żeby postać Mikołaja Kopernika była zawsze obecna w naszej historycznej i kulturowej tożsamości. Chwalimy się zamkiem Kopernika, Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, związanymi z jego osobą, pomnikami poświęconymi jego postaci.

Konferencja, która odbyła się w miniony poniedziałek w ratuszu tylko utwierdziła wszystkich uczestników, że Szlak Kopernikowski może być „dobrem wspólnym” warmińskich miast i miasteczek, którym dane było gościć Kopernika. To idea, która nas łączy, znakomicie promując kopernikańskie miasta, gdzie ten wybitny erudyta żył, bywał i pracował.

Jestem przekonany, że niedługo Szlak Kopernikowski będzie bardzo dobrze rozpoznawalną marką regionu i propozycją interesującego spędzenia czasu na Warmii i Powiślu. Jako Olsztyn tylko z tego skorzystamy.

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup