Środa 24 czerwca 2015
2 0

Ciekawa wymiana doświadczeń

Zależy nam na budowaniu wizerunku Olsztyna jako miasta przyjaznego biznesowi. Nasze aspiracje  potwierdza raport Banku Światowego Doing Business in Poland 2015. Zawiera dla nas wyniki lepsze, niż moglibyśmy się spodziewać. Mamy drugie miejsce!

Drugie miejsce Olsztyna wśród 18 miast wojewódzkich (mimo że województw mamy 16) jest uzasadnionym powodem do dumy. To także zobiektywizowana odpowiedź tym wszystkim, którzy twierdzą, iż władze miasta nie interesują się rozwojem i wspomaganiem biznesu.

Raportoparty był o cztery ustandaryzowane kryteria: Rozpoczynanie działalności gospodarczej, Rejestracja własności nieruchomości, Dochodzenie należności z umów, Uzyskiwanie pozwoleń budowlanych. Umożliwiają one ocenę każdego badanego miasta także w skali światowej. W poszczególnych kryteriach uzyskaliśmy następujące lokaty: Rejestracja własności nieruchomości – 1. miejsce, Rozpoczynanie działalności gospodarczej – 2. miejsce, Dochodzenie należności z umów – 5. miejsce, Uzyskiwanie pozwoleń budowlanych – 9. miejsce. Wynik w tej ostatniej kategorii może nieco niepokoić, ale sami dostrzegliśmy już ten problem i przeprowadziliśmy wewnętrzną reorganizację, tworząc nowy Wydział Rozwoju Miasta i Budownictwa, który m.in. skupia całość spraw związanych z uzyskiwaniem pozwoleń budowlanych.

Ten ranking Banku Światowego dał nam więc mocny argument w zabiegach o nowych inwestorów – autorytet, jakim jest Bank Światowy, potwierdził, że jesteśmy miastem przyjaznym i otwartym na biznes. Szkoda, że w rankingu nie było kryterium Otoczenie dla biznesu, bo myślę, że wówczas nasza pozycja byłaby jeszcze wyższa.

Jutro (25.06.) w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju wezmę udział w panelu dyskusyjnym podsumowującym raport Subnational Doing Business. Spotkam się z prezydentem Bydgoszczy, która jest liderem badania. To może być ciekawa wymiana doświadczeń.

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup