Niedziela 2 sierpnia 2015
3 0

Dobra pogoda dla architektów

Wystarczył powrót prawdziwego lata, żeby przekonać się, że Olsztyn żyje, ma się dobrze, a infrastruktura rekreacyjna to było to, czego naszemu miastu naprawdę brakowało. Tłumy, co oczywiste, pojawiły się nad jeziorem Ukiel, ale też „gorączka sobotniej nocy” ogarnęła starówkę. Często mówi się, że publiczność głosuje nogami – i w naszym przypadku to się rzeczywiście potwierdza. To, że lubimy klimat naszej starówki jest wiadome od lat, ale też widać, że polubiliśmy nowe oblicze Krzywego, nawet jeśli nasza aktywność ogranicza się jedynie do spacerów nadbrzeżnym bulwarem.

A przecież do tej funkcjonującej infrastruktury za chwilę dołączy kolejny, już ostatni element, czyli centrum sportów żeglarskich na Słonecznej Polanie. Prace budowlane właściwie tam się zakończyły, pozostały odbiory i ostatnie poprawki. Dlatego też obowiązuje jeszcze zakaz wstępu, ale widać, że uroda centrum nie będzie ustępować już funkcjonującym obiektom na plaży miejskiej i przy ulicy Olimpijskiej. Doczekaliśmy się pięknej triady sportowo-rekreacyjno-jeziornej, spiętej ścieżkami spacerowymi i rowerowymi. Oficjalne otwarcie Słonecznej Polany nastąpi we wrześniu, po jej funkcjonalnym uruchomieniu – poza hangarami, pomostami i slipami obiekt będzie wyposażony w nowoczesne sale konferencyjno-szkoleniowe oraz część gastronomiczną. 

Myślę, że sukces Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”, poza aspektem funkcjonalnym, wziął się też z niekwestionowanej urody. Powstały po prostu piękne, oryginalne miejsca, doskonale wpisujące się w otaczającą przyrodę. Podczas piątkowego spaceru spotkałem na Słonecznej Polanie jej projektanta, olsztyńskiego architekta Macieja Jacaszka. Jak podkreślił, najważniejszym celem, jaki od początku postawili sobie projektanci, było jak najlepsze wkomponowanie obiektów w otaczający krajobraz. Wszystkie decyzje podporządkowane były idei jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie wzgórza oraz konieczności wyeksponowania otwarć widokowych na jezioro i panoramę Olsztyna. Obiekty miały wręcz stać się częścią naturalnego krajobrazu – i jak widać, te założenia zostały spełnione.

Patrząc na CR-S „Ukiel” warto pamiętać, że wszystkie projekty przygotowali i zrealizowali olsztyńscy projektanci – w przypadku infrastruktury plaży miejskiej: państwo Katarzyna Orzechowska-Dżus i Grzegorz Dżus, w przypadku centrum kajakarskiego przy ul. Olimpijskiej – państwo Ryszard Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Piotr Mikulski-Bąk oraz w przypadku ostatniej części inwestycji nad Jeziorem Krzywym, w tym Słonecznej Polany – panowie Rafał i  Maciej Jacaszkowie. Innymi słowy – nasze architektoniczne rodziny!

Patrząc na efekty ich prac można śmiało zaryzykować twierdzenie, że Olsztyn architektami stoi i wystarczy trochę dobrej pogody, żeby się o tym osobiście przekonać.

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup