Czwartek 12 czerwca 2014
0 0

Dziękuję!

Było sympatycznie, serdecznie, ciepło, a nawet bardzo ciepło. Kiedy na początku roku zastanawialiśmy się, jak w sposób godny wręczyć doroczne Nagrody Prezydenta Miasta za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury za 2013 rok, uznaliśmy, że należy to zrobić w Tartaku Raphaelsohnów – i był to słuszny wybór. Zrewitalizowany Tartak to nasz najmłodszy (w sensie stażu „w branży”) obiekt kultury i wydaje się, że także jeden z piękniejszych. Czeka go jeszcze wyposażanie w eksponaty i oficjalne otwarcie, ale widać, że będzie wzbudzał zainteresowanie, zwłaszcza, że jego najbliższym sąsiedztwem jest tworzony od podstaw Park Centralny.

Spotkanie, które 10 czerwca zgromadziło ponad 200 osób, pokazało, iż tego typu wydarzenia są bardzo potrzebne i oczekiwane. Utwierdziło mnie w przekonaniu, że należy przywrócić tradycję dorocznych spotkań środowiska ludzi kultury, bo jest ono zbyt ważne dla przyszłości Olsztyna, żeby pozwolić sobie na jego marginalizowanie.

Jak wspomniałem w swoim wystąpieniu, szeroko rozumiana kultura jest swoistą osnową tożsamości miasta, na którą nadpisują się kolejne warstwy i obszary życia mieszkańców – edukacja, nauka, pomoc społeczna, zdrowie rozwój gospodarczy czy też usługi komunalne. Bez tej osnowy – bez kultury – miasto nie przetrwa! Nie zbuduje wspólnoty mieszkańców i pozostanie zlepkiem funkcji, bez relacji społecznych. Kultura to fundament tożsamości miasta i bardzo ważny czynnik budowania kapitału społecznego i relacji międzyludzkich.

Nie ma kapitału społecznego, nie ma kultury bez dialogu – i na ten dialog ze środowiskami kultury postawiliśmy. Myślę, że efekty będą niedługo widoczne, chociażby w pracach nad strategią rozwoju kultury.

Laureatami tegorocznych Nagród Prezydenta Miasta zostało dziesięcioro twórców i animatorów kultury, w tym także zespoły – zasłużonych, ważnych, oddanych kulturze Olsztyna. To był dobry wybór Kapituły Nagrody i żałować należy, iż było to tylko tylu nagrodzonych. Ludzie kultury to chyba osoby najbardziej zaangażowane w problemy swojej dziedziny i świata, w którym żyją – pasjonaci, społecznicy, altruiści. Dla nich wszystkich kultura jest sensem życia. Do nich wszystkich kieruję najbardziej kulturalne słowo świata: dziękuję!

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup