Środa 2 września 2015
5 0

Dworzec będzie nagrodą

Ten temat jest znany od 10 lat. Chodzi o przejęcie przez gminę Olsztyn kolejarskiego stadionu „Warmii” przy ulicy Sybiraków. Bardzo zasłużonego dla olsztyńskiego sportu – kuźni wielu talentów, także piłkarskich. Dzisiaj, po intensywnych rozmowach oraz precyzyjnych kalkulacjach i wycenach kwestia zmiany właściciela znalazła swój finał. Siedem i pół hektara terenów sportowych „Warmii” jest już mieniem miejskim, co zostało udokumentowane podpisami w stosownym akcie notarialnym. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu z PKP S.A o wymianie gruntów, a łączna wartość transakcji przekroczyła 10 milionów złotych.

To bardzo dobre zakończenie sprawy, które przyniesie miastu same korzyści. Przejęty teren pozwoli nam na rozwiązanie coraz bardziej nabrzmiałego problemu z parkowaniem samochodów osób korzystających z Polikliniki i szpitali przy al. Wojska Polskiego. Sam stadion i jego boiska piłkarskie wypełnią lukę w obiektach treningowych piłkarzy. Na ich brak skarży się „Stomil”, a także liczne stowarzyszenia i szkółki piłkarskie. Wszystkich, którzy mieliby wątpliwości co do przyszłości tego miejsca, muszę uspokoić – miejscowy plan zagospodarowania gwarantuje utrzymanie na tym terenie funkcji sportowo-rekreacyjnych.

To nie wszystko. Ta zamiana umożliwi zrealizowanie ważnego dla Olsztyna projektu,  jakim jest budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego z nowym dworcem kolejowym, autobusowym i galerią handlową. W zamian za hektary „Warmii” przekazaliśmy PKP S.A. działki miejskie związane funkcjonalnie z terenami kolejowymi, co pozwoli na uruchomienie procesu inwestycyjnego Centrum. Olsztyńskie dworce od dawna wymagały modernizacyjnej interwencji, więc wymiana nieruchomości rozpocznie ten proces i spowoduje – mam taką nadzieję – że Olsztyn zyska piękny i funkcjonalny obiekt. Inwestor ZCK cały czas twierdził, że do rozpoczęcia prac brakowało mu jedynie sfinalizowania decyzji pomiędzy miastem a PKP, więc wydaje się, że wszystkie przeszkody zostały usunięte i nadeszła pora na pokerowe „Sprawdzam!”.

Nie będę ukrywał, że cieszę się, iż udało się doprowadzić zamianę nieruchomości z PKP do końca. Dziękuję partnerom z PKP S.A. za zrozumienie i życzliwość. Myślę, że nowy dworzec będzie dla Państwa dobrą nagrodą, a dla wszystkich – najlepszym dowodem, że PKP zmienia się na lepsze.   

Oceń post
Ocen: 5
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup