Środa 9 września 2015
3 0

Nowa nadzieja, nowa droga

Wczoraj (8.09.) rząd przyjął Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023, co w zasadzie przesądza, że o powstanie południowej obwodnicy Olsztyna możemy być spokojni. Jednak, o czym wszyscy olsztynianie dobrze wiedzą, południowa obwodnica nie rozwiązuje wszystkich problemów komunikacyjnych, wynikających głównie z tranzytu ciężarowego w kierunku granicy z Rosją. Od lat mówiliśmy o obwodnicy północnej, czego efektem było zaangażowanie finansowe miasta w jej projekt. Projekt powstał, ale obwodnica – niestety nie, bo jej budowa została skutecznie oprotestowana przez mieszkańców Dywit. Nie chcę tego komentować, ale jedno jest pewne – minęły kolejne lata, a problem pozostał nierozwiązany.

Żeby dalej nie tracić czasu zaprosiłem starostę olsztyńskiego, burmistrza Barczewa i wójtów okolicznych gmin – członków Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna – na spotkanie, którego efektem powinno być zawarcie porozumienia i zapalenie „zielonego światła” dla nowego projektu północnej obwodnicy. Spotkanie odbyło się wczoraj i uważam je za konstruktywne.

Bogatsi o doświadczenia chcemy tym razem przeanalizować możliwości budowy obwodnicy zarówno od wschodniej, jak i od zachodniej strony miasta. Potencjalnie dalszy ciąg obwodnicy można „dowiązać” zarówno do przyszłego węzła komunikacyjnego w Wójtowie, jak i do węzła w Kudypach. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Z jednej strony spodziewać się można konfliktów natury społecznej, z drugiej – teren jest trudny środowiskowo, także z powodu konieczności przekroczenia Łyny. Na szczęście Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przychylnie patrzy na nasze poszukiwanie alternatywy, dopuszczając jedno i drugie rozwiązanie.

Jak wspomniałem – rozmowy podczas spotkania były konstruktywne, co daje nadzieję, że wkrótce porozumienie zostanie podpisane, a w jego efekcie do prac przystąpią projektanci – specjaliści od projektów drogowych. To będzie „nowy początek” północnej obwodnicy i początek nowej drogi do – mam taką nadzieję – tym razem skutecznej realizacji tej inwestycji.

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup