Czwartek 17 września 2015
1 1

Handicap pierwszego miejsca

Najnowszy ranking „Wspólnoty – Pisma Samorządu Terytorialnego” potwierdził to, czego się po cichu spodziewaliśmy – Olsztyn na koniec 2014 roku okazał się najmniej zadłużonym miastem wojewódzkim w Polsce!

Ten temat może się wydawać nudny, bo przecież tak samo było rok i dwa lata temu, ale jak tu nie pisać o czymś, czym każde miasto chciałoby się pochwalić. Nasz wskaźnik długu do dochodów wynosi tylko 24,73 proc. Także nasza zdolność kredytowa jest bardzo przyzwoita, lokując nas w połowie stawki stolic województw. Dodam, że tabelę zamyka Toruń, którego wskaźnik długu do dochodów wynosi 95,34 proc.

To miejsce w rankingu powinno być ważną informacją dla wszystkich, którzy wieszczyli gospodarczy upadek Olsztyna. Wielu krytyków polityki modernizacyjnej miasta, którym trudno było zakwestionować widoczne efekty zmian, argumentowało: „Tak, prezydent i owszem buduje, ale zadłużył miasto i doprowadza je do ruiny finansowej”. Jak widać, nie jest to prawda. Miasto się modernizuje, pięknieje, a upadek finansowy nam nie grozi.

Jak już wspomniałem w jednym z wywiadów, niskie zadłużenie, a także dobra zdolność kredytowa Olsztyna dobrze świadczą o naszym potencjale inwestycyjnym. Dlaczego to takie ważne? Głównie dlatego, że z większą swobodą pozwoli nam na korzystanie ze środków zapisanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Żeby korzystać z tych pieniędzy – a jest to chyba ostatni tak dogodny horyzont czasowy – trzeba mieć realną możliwość uruchamiania niezbędnych środków własnych. Przy tak niskim zadłużeniu miasta jest to o wiele łatwiejsze, albowiem wpływa na bankową wiarygodność naszego samorządu.

Czy tak będzie zawsze? Pewnie nie, bo wchodzimy w trudny okres ponoszenia kosztów właśnie kończących się inwestycji. Będzie trudniej, ale mamy coś, co w tych warunkach jest bardzo ważne – handicap pierwszego miejsca.

Po szczegóły rankingu „Wspólnoty” odsyłam na:

http://wspolnota.org.pl/fileadmin/pliki/Andrzej_Gniadkowski/Ranking_-_zadluzenie_samorzadow.pdf

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup