Niedziela 20 września 2015
3 0

Uroda i mądrość

To była intensywna końcówka tygodnia. Działo się dużo i… pozytywnie! Po raz kolejny swoją pozycję na rynku najciekawszych polskich inwestycji potwierdziła realizacja projektu „Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym w Olsztynie”. Tak się składa, że ten piękny projekt jest naszym stałym uczestnikiem wszelkiego rodzaju tegorocznych konkursów na inwestycje roku i nieomal pewniakiem jakiejś nagrody lub wyróżnienia.

W miniony piątek „nasz Ukiel” walczył w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, obiekt turystyczny, turystyka aktywna, turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, edukacja, miejsce przyjazne rodzinie – zrealizowanych z dofinansowaniem Unii Europejskiej. Spośród 195 zgłoszeń kapituła konkursu wskazała 21 projektów nominowanych,  a wśród nich – w kategorii turystyka aktywna – budowę całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym. Co prawda nie wygraliśmy konkursu, ustępując projektowi modernizacji nabrzeży Odry, ale miejsce wśród trzech najlepszych projektów w kraju ma swoją wagę. Widać, że projekt spełnia oczekiwania, jakie były przed nim stawiane – służy mieszkańcom i promuje Olsztyn w kraju i świecie. Kolejna szansa na promocję Olsztyna i projektu CR-S „Ukiel”, i to jeszcze w listopadzie  tego roku, pojawi się na jednej z najbardziej znanych i cenionych imprez architektonicznych na świecie –  na Światowym Festiwalu Architektury (World Architecture Festival) w Singapurze! Ocenionych zostanie kilkaset projektów z całego świata, rywalizujących ze sobą w 31 kategoriach. To, że projekt „nowej plaży miejskiej” pracowni architektonicznej państwa Dżus znalazł się wśród finalistów festiwalu już jest ogromnym sukcesem.

Sukcesem jest też utworzenie ósmego w kraju, a drugiego na tzw. ścianie wschodniej Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. W tym miejscu trzeba dodać  zapisane w nazwie, a jakże ważne wyrazy: „z siedzibą w Olsztynie”.

Ulokowanie Oddziału PAN w Olsztynie jest dla nas powodem do dumy i nieukrywanej radości. To potwierdzenie aspiracji Olsztyna do bycia ważnym ośrodkiem naukowym. Nic jednak nie dzieje się przypadkiem. Z każdym rokiem wzrasta ranga Olsztyna jako miasta akademickiego, a wśród olsztyńskich specjalizacji naukowych pojawiają się tak trudne, i wydawało się kiedyś, że nieosiągalne dziedziny, jak medycyna. W tym kontekście trzeba wspomnieć o otwartym w ubiegłym roku pięknym Parku Naukowo-Technologicznym, pomyślanym jako centrum innowacyjności i miejscu łącznia nauki z przedsiębiorczością. Wszystko wskazuje na to, że siedziba nowo powołanego oddziału zostanie zbudowana właśnie w sąsiedztwie OPN-T.

Reasumując i patrząc na wydarzenia ostatnich dni z przymrużeniem oka, trzeba stwierdzić, że Olsztyn rozwija się w kierunkach pożądanych przez każdego człowieka. Postawiliśmy na urodę i mądrość. 

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup