Niedziela 27 września 2015
2 0

Ukiel the best!

Patrząc na piękny obiekt Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego, który w minioną sobotę (26.09) oficjalnie rozpoczął swoją działalność, na myśl mimowolnie nasuwa się znana powszechnie maksyma: Koniec wieńczy dzieło! Uroda i funkcjonalność tego miejsca dobitnie zaświadczają, że dzieło, jakim jest całoroczna infrastruktura sportowo-rekreacyjna nad Jeziorem Krzywym, może już świecić pełnym blaskiem! I nie da się ukryć, że od roku tym blaskiem świeci. Chyba nie ma osoby, która nie zachwyciłaby się piękną architekturą i znakomicie wyeksponowanym potencjałem sportowo-rekreacyjnym tego miejsca. Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” to także nasz żelazny pretendent do tytułów i nagród za najlepsze inwestycje komunalne. W czwartek (24.09) odbierałem w Białymstoku kolejne wyróżnienie, jakie  otrzymaliśmy za tę inwestycję – tym razem w konkursie „Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej”.

Nie da się nie zauważyć, że w ciągu roku promenada nad Krzywym stała się ulubionym miejscem spacerów olsztynian, i to niezależnie od pory roku. I nic dziwnego, bo tu, po prostu, zrobiło się pięknie! Za sukcesem tego miejsca stoją konkretne osoby, jednak szczególne słowa uznania należą się architektom. Co warte podkreślenia – naszym, olsztyńskim, zgrupowanym w rodzinnych pracowniach państwa  Dżusów, Bąk-Mikulskich i Jacaszków. To oni, jako konsorcjum, wygrali ogólnopolski konkurs architektoniczny na zaprojektowanie tych wyjątkowych miejsc. Mimo iż poszczególne realizacje miały różnych autorów, cieszy ich widoczna spójność architektoniczna i funkcjonalna.

Ostatni element zagospodarowania brzegów naszego największego jeziora – otwarte w sobotę Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego – jest dziełem  pracowni panów Rafała i Macieja Jacaszków. Nie była to tania inwestycja, ale dobre rzeczy muszą kosztować. Powstał znakomicie wyposażony obiekt, także w łodzie i niezbędny sprzęt żeglarski. To wszystko po to, żeby korzystając z rad i wsparcia doświadczonych olsztyńskich żeglarzy – Karola Jabłońskiego, Adama Liszkiewicza, Rafała Szukiela, Tomasza Rumszewicza – stworzyć w naszym mieście najlepszy w kraju ośrodek szkoleniowy! Takie mamy ambicje.

Oddanie do użytkowania Centrum Żeglarstwa niejako zamka nasz sportowo-rekreacyjny trójkąt: plaża miejska – centrum kajakarstwa – centrum żeglarstwa. Nie jest to z pewnością „trójkąt bermudzki”, ale bardzo dobrze widać, że ma swoją magiczną, potężną siłę przyciągania. Dlatego wierzę, że ci, którzy zobaczą, co oferuje „nasz Ukiel”, będą chcieli pozostać w Olsztynie na stałe.

Dziś te piękne miejsca oglądają głównie olsztynianie, ale już  niedługo, za sprawą Światowego Festiwalu Architektury w Singapurze liczę, że obejrzy je cały świat. Bez wątpienia architektura jest sztuką i w takich momentach widać to bardzo wyraźnie.

 

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup