Środa 14 października 2015
1 0

Inżynierowie dusz

Dzisiaj, 14 października, obchodzimy  Dzień Edukacji Narodowej, zwany od dawna Dniem Nauczyciela. Zgodnie z „Kartą Nauczyciela” jest to święto wszystkich pracowników oświaty i dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Wyjątkowy zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodziców. Okazja do refleksji nad kondycją tego zawodu i jego istotą w wychowywaniu kolejnych pokoleń Polaków.

Każdy z nas był kiedyś uczniem i miał swoich, mniej czy bardziej ulubionych nauczycieli, na wyższych szczeblach nauczania zwanych też profesorami. Wielu z nich odcisnęło swe piętno na naszym dalszym rozwoju osobistym i zawodowym. Wspominamy ich po latach – i najczęściej z dużym sentymentem i życzliwością. Gdy co jakiś czas spotykamy się na zjazdach absolwentów naszych macierzystych szkół, to robimy to nie tylko z uwagi na dawnych kolegów, ale w równym stopniu kierując się pamięcią o „naszych” nauczycielach. Myślę, że ta życzliwa pamięć uczniów jest nie do przecenienia i rekompensuje wiele niedostatków zawodu nauczycielskiego.

Uczenie innych to zawód piękny,  bardzo trudny, ale dający też wiele satysfakcji. Sądzę jednak – i mówię to z przykrością – że jest to, niestety, zawód niedowartościowany! Zarówno w sensie społecznym, jak i materialnym. Edukacja to najlepsza inwestycja, jaka może nam się zdarzyć – inwestycja w człowieka. Dlatego tak ważne jest, żeby tym procesem kierowali ludzie wolni od frustracji, zadowoleni i zawodowo spełnieni. Przecież pełnią w nim najważniejszą rolę – są inżynierami. Inżynierami ludzkich dusz!

Wszystkim nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty  z okazji Dnia Nauczyciela życzę wszystkiego co najlepsze! W pracy i w domu! Z całego serca.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup