Środa 11 listopada 2015
1 0

Niepodległościowy katechizm

W kalendarzu świąt państwowych mamy zapisanych wiele ważnych dat, jednak święto 11 Listopada ma tam miejsce szczególne. To święto o wymiarze ponadczasowym i symbolicznym. Jego treścią jest wartość najważniejsza w życiu każdego narodu – niepodległość!

Na co dzień nie myślimy o niepodległości. W wolnej Polsce wyrosło już całe pokolenie, dla którego niepodległość wydaje się tak oczywista, jak możliwość przekraczania granic Polski bez paszportu czy też podejmowania pracy lub działalności gospodarczej w dowolnym kraju zachodniej Europy. Ta konstatacja to w gruncie rzeczy nic złego. Tego przecież chcieliśmy – wolności, godności, normalności, szacunku dla Polski i Polaków.

Warto jednak pamiętać, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Nasza dramatyczna historia uczy, że szybko znajdują się chętni, żeby nas tego pozbawić! Tym, co nas w tych najtrudniejszych momentach chroniło, była zdolność do współpracy ponad podziałami ideowymi i politycznymi oraz przekonanie, że Polska jest wartością najwyższą oraz nadrzędną dla każdego Polaka! Że dla jej dobra warto poświęcić swoje prywatne ambicje!

Ta miłość do Polski, wszczepiana głównie w naszych domach rodzinnych opowieściami o tych, którzy za Polskę walczyli, cierpieli, umierali, była najlepszą lekcją prawdziwego patriotyzmu, której kwintesencja jest zapisana w nieco już zapomnianym „Katechizmie polskiego dziecka”  Władysław Bełzy:

Kto ty jesteś? Polak mały.

Jaki znak twój? Orzeł biały.

Gdzie ty mieszkasz? Między swemi.

W jakim kraju? W polskiej ziemi.

Czem ta ziemia? Mą Ojczyzną.

Czem zdobyta? Krwią i blizną.

Czy ją kochasz? Kocham szczerze.

A w co wierzysz? W Polskę wierzę.

Coś ty dla niej? Wdzięczne dziecię.

Coś jej winien? Oddać życie.

Prosty, piękny wiersz, z dramatycznym przesłaniem. Wypada mieć tylko nadzieję, że już nigdy więcej polskie dzieci nie będą musiały oddawać za ojczyznę życia, a przyszłość naszego kraju będzie wyznaczana słowami: „Kocham szczerze – w Polskę wierzę!”

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup