Środa 18 listopada 2015
0 0

Istota sportu

W czwartek, 19 bm., w ratuszu spotkanie zarządu PZPN z prezesem Zbigniewem Bońkiem na czele, a w piątek, w Filharmonii – Gala 70-lecia. To wszystko w ramach  uroczystych obchodów 70-lecia piłki nożnej na Warmii i Mazurach.

Najogólniej rzecz biorąc, przez cały 2015 rok jesteśmy w roku jubileuszy siedemdziesięciolecia. Taka już nasza, polska historia, że rok 1945 ma w niej szczególne znaczenie, wyznaczając bardzo mocną cezurę czasową. Mówiąc o nowożytnej historii naszego regionu zwykliśmy operować pojęciem – „przed”  lub „po” roku 1945.

Piłka nożna w Olsztynie też ma takie odniesienie. Pierwszy mecz piłkarski odbył się 15 lipca 1945 roku. Jedną drużynę stanowili kolejarze, a drugą pracownicy spółdzielni spożywców „Społem”. Mecz ten dał początek dwóm pierwszym w mieście organizacjom sportowym: Kolejowemu Klubowi Sportowemu, czyli Warmii i Olsztyńskiemu Klubowi Sportowemu, obecnie OKS Stomil Olsztyn.

Stomil Olsztyn to klub, który w ostatnich latach zafundował mieszkańcom Olsztyna  największą porcję emocji. Tych sportowych i tych... pozasportowych. To taki olsztyński „feniks”, który odradza się z popiołów i upada. Ostatnio znowu pojawiły się informacje, że Stomil może upaść. Jak sądzę – informacje zdecydowanie przedwczesne. Żeby klub mógł funkcjonować na zdrowych zasadach, w maju tego roku gmina zawiązała ze stowarzyszeniem „Stomil” spółkę akcyjną. Dziś widać, że  trzeba dać spółce nieco więcej czasu na wykazanie się efektami. I taki czas Stomil od miasta dostanie. Wierzę też, że znajdą  się inwestorzy i sponsorzy gotowi zainwestować w tę 70-letnią markę – „Dumę Warmii”.

Istotą sportu jest zmienność, a zmienność sytuacji Stomilu tylko potwierdza tę regułę.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup