Czwartek 3 grudnia 2015
0 0

Pora wdrapać się na szczyt

W mediach pojawił się przyjemny news – według najświeższego raportu „Diagnozy Społecznej” Olsztyn zajął 4. miejsce w ocenie jakości życia.

Nie ukrywam, że bardzo się cieszę z faktu, iż jakość życia w naszym mieście jest tak dobrze oceniana. Dodam, że pod tym względem zanotowaliśmy znaczący wzrost, bo aż o 15 miejsc. Jest to tym ważniejsze, że przygotowywane przez zespół profesora Janusza Czapińskiego raporty „Diagnozy Społecznej” są uznawane za bardzo wiarygodne i służą wielu opracowaniom socjologicznym dotyczącym życia Polaków. To także pokazuje nasze prawdziwe miejsce na mapie kraju i powinno wyleczyć towarzyszące nam często kompleksy, że inne ośrodki miejskie mają się lepiej, a życie w nich jest łatwiejsze.

Mam i tę satysfakcję, że poprawa poziomu życia olsztynian była wpisana w mój program wyborczy jako jeden z najważniejszych celów zmian zachodzących w Olsztynie i wydaje się, iż ten cel zaczynamy osiągać. Oczywiście, interesuje nas miejsce na podium i mocno wierzę, że w kolejnym badaniu je osiągniemy.

W jednym z poprzednich badań „Diagnozy Społecznej” zaskoczyła mnie rozpiętość pomiędzy oceną standardu życia mieszkańców Olsztyna a ich poczuciem tzw. dobrostanu społecznego, odnoszącego się do wszelkiego rodzaju interakcji międzyludzkich. Standard oceniany był bardzo wysoko, a dobrostan bardzo nisko. To mogło wskazywać na niedostatki w kapitale społecznym. Aktualne badanie pokazuje, że mamy to już za sobą. Olsztynianie widzą zmiany zachodzące w mieście i zaczynają dostrzegać ich sens oraz wartość.

Myślę, że teraz, kiedy zakończyliśmy podstawowe inwestycje w centrum Olsztyna, będzie nam się żyło jeszcze lepiej. Na poziom życia na pewno wpłyną kolejne przedsięwzięcia, dotyczące głównie inwestycji drogowych, powiązanych z południową obwodnicą miasta. Sadzę też, że z końcem tego roku kończymy ważny etap rozwoju, który nazwałbym „wychodzeniem z dołka”. Teraz pora wdrapać się na szczyt.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup