Niedziela 6 grudnia 2015
1 0

Idą święta

Od świąt nie ma już odwrotu. Wystarczy mały spacer po Olsztynie, żeby zobaczyć, że iluminacje świąteczne świecą tysiącami – mam nadzieję energooszczędnych! – żarówek, zapracowani Mikołaje biegają po ulicach, a nawet – jak dzisiaj – jeżdżą olsztyńskim tramwajem, w sklepach odbywają się zbiórki darów na prezenty, zaś na Starym Mieście ruszyły przygotowania do Jarmarku Świątecznego. Co prawda nie ma śniegu, ale… są już czynne dwa lodowiska, więc i na brak zimy nie ma co narzekać.

Wczoraj włączyliśmy też  oświetlenie efektownej choinki przed ratuszem, udekorowanej w tym roku niekonwencjonalnie, ale bardzo ekologicznie, niepotrzebnymi płytami CD. To bardzo czytelna wskazówka recyklingowa, która pokazuje nietypowe „drugie życie srebrnej płyty”. Gorąco polecam też zimową wersję fontanny w Parku Centralnym. Skąpany w niej układ słoneczny lśni pełnym blaskiem i zaprasza na wieczorny, parkowy spacer. Wrażenia gwarantowane. 

Kluczowy moment inauguracji świątecznych przygotowań miał miejsce dzisiaj. Tak się bowiem złożyło, że 6 grudnia – tradycyjny dzień Świętego Mikołaja – przypadł na niedzielę i to ładną, słoneczną, bezdeszczową. Dlatego zaprosiliśmy mieszkańców na Mikołajowy Dzień Otwarty Zajezdni Tramwajowej i pierwsze publiczne przejazdy tramwajem „dla każdego chętnego”. Liczba uczestników mikołajowej imprezy i chętnych na przejażdżkę przekroczyła nasze wyobrażenia. Jeśli przyjąć, że „publiczność głosuje nogami”, to był to niezwykły sukces – i nie tylko frekwencyjny. Widać było, że wszyscy się dobrze bawią. Nie spotkałem nikogo nachmurzonego, usłyszałem bardzo dużo ciepłych słów za doprowadzenie tej trudnej inwestycji do końca. Z podziwem patrzyłem też, jak olsztynianie – z uśmiechem – czekają w kolejce na przejazd tramwajem. A kolejka była – używając mikołajowego żargonu – „ że ho, ho”! Dodatkowo przejazdy były honorowane „certyfikatem pierwszego przejazdu”. Wydrukowaliśmy ich dwa tysiące, ale przez ogromne zainteresowanie nie starczyło ich dla wszystkich. Zdecydowaliśmy więc, że osoby, które nie otrzymały certyfikatu, będą mogły go odebrać od najbliższej środy w ratuszu.

Kolejna szansa na przejazd tramwajem już niedługo, bo w sobotę 19 grudnia. Właśnie na ten dzień zaplanowaliśmy uruchomienie regularnego kursowania linii nr 1! Swój pierwszy pasażerski kurs tramwajowa „jedynka” rozpocznie na ulicy 11 Listopada. Uroczysta, oficjalna inauguracja długo oczekiwanego powrotu tramwaju na olsztyńskie ulice odbędzie się na placu Jana Pawła II.

Ale zanim to się stanie czeka nas jeszcze jedno bardzo sympatyczne i lubiane przez mieszkańców wydarzenie – Jarmark Świąteczny. Od najbliższego czwartku do niedzieli na starówce – będzie się działo. Już dziś z całego serca zapraszam – wszak „idą święta!”       

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup