Czwartek 17 grudnia 2015
1 0

Uroda zobowiązuje

Olsztyn pięknieje i jest coraz więcej dowodów, iż nie jest to slogan, ale fakt. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok w stronę poprawy urody centrum miasta, podpisując z księdzem proboszczem Andrzejem Lesińskim porozumienie, rozgraniczające działki przy katedralnym murze, przy Centrum św. Jakuba, pod przyszłe olsztyńskie planty. Może nie jest to krok „milowy”, ale pozwoli nam na bezproblemową rewitalizację tego pięknego, ale mocno zaniedbanego zielonego zakątka Olsztyna. Porozumienie rozstrzyga, gdzie przebiegać będzie aleja spacerowa wzdłuż ulicy Pieniężnego,  a jest to istotne w kontekście pełnego projektu przebudowy tego terenu. Przypomnę, że chodzi o generalny remont mostu św. Jakuba (także jego dyskretne podwyższenie), co umożliwi bezkolizyjne połączenie pieszo-rowerowe Parku Centralnego z parkiem Podzamcze. Planty przy bazylice konkatedralnej są elementem tego projektu, który – nie mam wątpliwości – przyda blasku temu wyjątkowemu miejscu oraz nada mu nowe, wypoczynkowe funkcje.

Kiedy niedawno znalazłem w Internecie piękne zdjęcia Olsztyna, robione nocą i „z lotu ptaka”, poczułem się dumny, że nasze miasto jest tak urodziwe i wzbudza zachwyt internautów. Także tych z dalekich zakątków Polski. Można powiedzieć – serce rośnie.

Cieszę się, że – co prawda z opóźnieniem, ale jednak – udało nam się zakończyć trudny technicznie projekt rewitalizacji parku Podzamcze. Myślę, że ten park swą niezwykłą urodę pokaże wiosną, ale już dziś – czy to dniem, czy nocą – widać, że doczekaliśmy się miejsca, które ma swój wyjątkowy klimat i magnetyczną siłę przyciągania.

Kolejne dobre wieści dotyczą też Parku Centralnego. Ładna, a nawet efektowna architektonicznie, ale bardzo zniszczona willa, stojąca na zrekultywowanym terenie po fragmencie nieistniejącej gazowni, doczekała się nowego właściciela. Zapowiada on po wyremontowaniu otwarcie w niej hotelu, a więc w ten sposób podniesie atrakcyjność tego miejsca. Teraz tylko trzeba trzymać kciuki, żeby zrobił to szybko, najlepiej do czasu, gdy skończymy przebudowę mostu i urządzimy planty. Uroda piękniejącego Olsztyna zobowiązuje, więc nie ma co czekać.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup