Niedziela 24 stycznia 2016
3 0

Duża przyjemność

To było bardzo dobre spotkanie. Myślę, że jest to powszechny osąd wszystkich, którzy w nim uczestniczyli. Piątkowa (22.01) Noworoczna Gala wręczania dorocznych nagród Prezydenta Olsztyna – Statuetek św. Jakuba ma bogatą tradycję, ale co jeszcze ważniejsze – ma też coraz bardziej pozytywny wydźwięk. Mówiłem o tym w swoim wystąpieniu, że  wyraźnie odczuwam, iż jest to spotkanie przyjaciół i nie chodzi tu o mnie jako prezydenta, ale o coś istotniejszego – o „nasz Olsztyn”. Jak podkreślił jeden z mówców, olsztynianom powraca poczucie dumy z Olsztyna, a to najpiękniejsza nagroda dla wszystkich, którzy mają swój wkład w jego rozwój.

Uroczystość była dość długa, ale fakt, iż nikt nie opuszczał auli konferencyjnej goszczącego nas uniwersytetu, jest dowodem, że przebiegała sprawnie, a jej ukoronowanie, czyli recital Alicji Majewskiej z towarzyszeniem pianisty Włodzimierza Korcza i kwartetu smyczkowego, był dużej klasy wydarzeniem artystycznym. Standing ovation było tylko tego potwierdzeniem i wyrazem szacunku wobec tej wybitnej piosenkarki i równie wybitnego kompozytora.

Noworoczna Gala była podsumowaniem trudnego roku 2015 i zasygnalizowaniem tego, co nasz czeka w roku 2016. Wielość problemów i wydarzeń, jaka nam towarzyszyła w minionym roku, a także ich złożoność i stopień skomplikowania wymagałyby długiego omówienie, a blog nie jest do tego dobrym miejscem, dlatego poprzestanę na stwierdzeniu, że był to wyjątkowy rok w historii miasta i zapewne drugi taki szybko się nie powtórzy. Zapamiętamy go jako rok powrotu tramwajów i sukcesu zagospodarowanego nabrzeża jeziora Ukiel.

Rok 2016 jest na swój sposób rokiem przejściowym. Ostatecznie zakończyła się jedna unijna perspektywa finansowa, a kolejna jest w fazie rozruchu. To taki swoisty czas „ciszy przed burzą”, która pewnie zostanie zakłócona pierwszymi odgłosami prac przy modernizacji i budowie ulicy Towarowej. Potem – prawdopodobnie od jesieni – będzie już tylko coraz głośniej, zwłaszcza, że przed nami ważne budowy – jak to się w żargonie drogowców określa – dowiązań do południowej obwodnicy Olsztyna.

To będzie dobry rok także dlatego, że ten najtrudniejszy mamy już za sobą. Moje przekonanie wynika też z faktu, że rośnie kapitał społeczny Olsztyna oraz jego potencjał intelektualny i gospodarczy. Było to widoczne podczas przedstawiania zdobywców Statuetek św. Jakuba. Oprócz zasłużonych artystów, animatorów kultury i społeczników, takich jak  zespół „Czyści Jak Łza”, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Benedykt Błoński czy prezeska Olsztyńskich Amazonek Marianna Kunikowska, pojawili się przedstawiciele młodego pokolenia olsztynian, których już kocha sukces! Mam na myśli zarówno firmę Zortrax, która podbija świat swoimi drukarkami 3D, jak i pracownię architektoniczną państwa Dżusów, projektantów wielokrotnie nagradzanej nowej plaży miejskiej oraz – Joannę Jędrzejczyk, której osiągnięcia sportowe przekroczyły granice kontynentów.

Wszystkim obecnym na Gali życzyłem, abyśmy się spotkali w jeszcze lepszych nastrojach za rok, bo Gala to spotkanie przyjaciół – i coś więcej niż miły obowiązek. Bo to duża przyjemność.

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup