Piątek 12 lutego 2016
5 1

To do nas wróci

Podobno pieniądze leżą na ulicy. Ciekawe, na której?… Nie mam tak optymistycznego stosunku do możliwości zdobywania pieniędzy, ale z pewnością wymagają one, żeby po nie się schylić.

Początek roku to dość szczególny czas dla każdego podatnika, bo wymagający wypełnienia i złożenia formularza podatkowego, popularnie nazwanego PIT-em. To, obok podatku VAT, jedno z kluczowych źródeł dochodów budżetu państwa, a w konsekwencji ich redystrybucji – także samorządów. Nic dziwnego zatem, że samorządy coraz bardziej interesują się, dokąd kierowane są przychody z podatku dochodowego od osób fizycznych –  czyli nas – życiowo związanych z danym miastem czy gminą. Innymi słowy, jeżeli w danym mieście mieszkasz, pracujesz, wychowujesz dzieci i korzystasz z jego – najogólniej mówiąc – oferty,  a jesteś zameldowany gdzie indziej, to zmień adresata Twojego podatku. Wskaż jako adresata podatku miejsce, z którym jesteś związany.

Olsztyn jest takim swoistym „miejscem przyciągania” i dlatego takie deklaracje są dla nas ważne. Będziemy chcieli je wzmacniać różnymi przywilejami, bo przecież „mieszkaniec Olsztyna – to brzmi dumnie!”.

Jak swój podatek skierować do i na rzecz Olsztyna? Wystarczy przy składaniu PIT-a wypełnić dodatkowy formularz zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3, dostępny w każdym urzędzie skarbowym. Formularz należy oddać osobiście lub wysłać do urzędu pocztą. I tyle. A w zamian? W zamian  otrzymamy jeszcze piękniejsze, przyjaźniejsze i bogatsze nasze (!) miasto – Olsztyn.

Żeby dopełnić działań budowanych na lokalnym patriotyzmie, proponuję również skierowanie 1 proc. podatku do jednej z olsztyńskich organizacji pożytku publicznego. Jest szansa, że on też do nas wróci.

Oceń post
Ocen: 6
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup