Środa 2 marca 2016
2 1

Edukacja żeglarska

Żeglarstwo to ciągle za mało wykorzystany potencjał sportowy Olsztyna. Mamy tradycje i piękne osiągnięcia – w Olsztynie mieszkają prawdziwe żeglarskie autorytety, a od roku chlubimy się także bazą wodniacką, jakiej może nam pozazdrościć kraj. Myślę tu oczywiście o Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego na „Słonecznej Polanie”. Mieści się ono w pięknym i funkcjonalnym obiekcie, a do tego znakomicie wyposażonym w żeglarski sprzęt najwyższej jakości. Czego zatem brakuje do pełni szczęścia i sukcesów? Dobrego systemu kształcenia żeglarzy, prowadzenia ich od pierwszego żeglarskiego kroku po osiągnięcia na arenie krajowej i międzynarodowej.

Efektem tej diagnozy jest projekt szkolenia dzieci i młodzieży – adeptów żeglarstwa,  oparty o nasz, olsztyński  system oświatowy. Sprawa sprowadza się do znanej zasady: łącz przyjemne z pożytecznym. W tym przypadku chodzi o naukę w klasach „żeglarskich”  w wybranych szkołach podstawowych oraz – w przyszłości – na kolejnych szczeblach kształcenia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego.

Żeglarstwo będzie wprowadzane do szkół w sposób zorganizowany i przemyślany. Zaczynamy od roku szkolnego 2016/17, od naboru do klas czwartych w szkołach podstawowych nr 7 i 18. Wśród 10 godzin zajęć lekcyjnych z wychowania fizycznego zajęcia z żeglarstwa zajmą aż 6 godzin. W kolejnych latach będą dochodziły następne roczniki, aż dojdziemy do zamknięcia cyklu szkolenia na wszystkich szczeblach nauczania.

Na początek oferujemy 50 miejsc – dlatego rodzice, którzy chcieliby, żeby ich dzieci łączyły naukę z poznawaniem tajników żeglarstwa, powinni się śpieszyć. Nabór do klas żeglarskich kończy się 15 kwietnia. Wcześniej odbędą się spotkania informacyjne – 12 marca w SP 18, 15 marca w SP 15, zaś 19 marca w Centrum Żeglarstwa na „Słonecznej Polanie”.

Autorem projektu szkolenia jest Adam Liszkiewicz – znakomity  żeglarz, były trener kadry olimpijskiej w klasach 470 i 49er, a także znany animator sportów wodnych.

Żeby osiągać sukcesy sportowe trzeba czasu, dlatego sportową edukację warto zaczynać wcześnie, zwłaszcza w tak pięknej dyscyplinie jak żeglarstwo.

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup