Czwartek 24 marca 2016
1 0

Czujemy się Belgami

Madryt, Paryż, Bruksela – dramaty, których nie można zrozumieć. W ich tle pozostaje pytanie bez odpowiedzi – dlaczego? Dlaczego w imię przekonań religijnych mają ginąć niewinni ludzie? Dlaczego nad naszym życiem ma dominować strach i nieufność? Dlaczego życie ludzkie jest w tak niskiej cenie?

Ostatnie zamachy w Brukseli postawiły także duży znak zapytania nad wydarzeniem tegorocznego lata w Polsce, jakim będą Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego. To oczekiwane przez wszystkich święto chrześcijańskiej młodzieży z całego świata, wydarzenie o dużym duchowym ładunku, może być także bardzo dobrą promocją naszego kraju! Trudno sobie dziś wyobrazić, że Światowe Dni Młodzieży, których centrum zlokalizowane jest w Krakowie, mogłyby się nie odbyć. Byłoby to ustępstwo przed światowym terroryzmem, ale też nie można takiej możliwości odrzucić, bo bezpieczeństwo uczestników to dziś słowo-klucz do ich organizacji.

Piszę o tym także w kontekście Olsztyna, który ma w tych lipcowych dniach odwiedzić trzy tysiące pielgrzymów z całego świata. Chcemy ich godnie podjąć oraz pokazać nasze najpiękniejsze miejsca, zaznajomić z naszą historią i tradycją oraz wyjaśnić, dlaczego Warmia nosi przydomek „święta”. Liczymy na to, że w efekcie do nas wrócą – a przynajmniej będą o nas dobrze mówić w swoich ojczyznach. Czy tak się stanie? Mam nadzieję, że tak.

Liczę, że wśród odwiedzających nie zabraknie mieszkańców Belgii. Dziś możemy im tylko współczuć z całego serca – i solidarnie, w tych trudnych dla nich chwilach, czuć się Belgami.

 

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup