Środa 30 marca 2016
6 0

Możliwe i realne

Warto było się upierać, aktywizować mieszkańców i marznąć na rogatkach miasta: będzie południowa obwodnica Olsztyna! We wtorek 29 marca br. dopełniły się wszystkie procedury – strony, tj. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Budimex, zasiadły do stołu i podpisały umowę o jej budowie. Uff, nareszcie!

A jeszcze nie tak dawno nic nie było pewne i o wszystko trzeba było walczyć. Otworzyły nam się wtedy oczy, bo wydawało się, że budowa obwodnicy jest pewna i niezagrożona?

Dziś wiadomo na pewno – obwodnica będzie, i to w tej dekadzie! Łącznie prawie 25 kilometrów, z czego blisko 15 kilometrów pomiędzy Tomaszkowem a Wójtowem w klasie drogi ekspresowej. Według planu ma być zakończona do końca 2018 roku i trzeba zrobić wszystko, żeby tak się stało. Po stronie miasta stoją niełatwe, ale konieczne zadania przebudowy ulicy Towarowej od ulicy Leonharda do węzła „Wójtowo” i budowy nowego przebiegu ulicy Pstrowskiego do węzła „Pieczewo”. Takie są nasze zobowiązania względem GDDKiA, a ich łączny koszt przekracza niebagatelną kwotę 300 milionów złotych. Nie da się ukryć, że musimy się śpieszyć z uwagi na termin oddania inwestycji i dostępność środków.

Budowa obwodnicy, przebudowa drogi S51 i podniesienie jej standardu do klasy drogi ekspresowej oraz oddanie do użytku Portu Lotniczego „Olsztyn-Mazury” zakończą wstydliwy okres w rozwoju regionu, nazywany wykluczeniem komunikacyjnym stolicy województwa. Bez wątpienia widać nadchodzące zmiany, od dawna oczekiwane i pozytywne.

Czy budowa południowej obwodnicy rozwiąże wszystkie problemy tranzytu przez Olsztyn. Niestety, jeszcze nie. Przed nami stoi jeszcze wyzwanie, związane z drugą częścią obwodnicy, kanalizującą ruch ciężarowy w relacji północ – południe. Byliśmy już dość blisko rozwiązania tego problemu, ale się nie udało, więc mamy nad czym pracować. Ostatnie decyzje w sprawie południowej obwodnicy przywracają jednak nadzieję, że jest to możliwe i realne.      

Oceń post
Ocen: 6
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup