Środa 6 kwietnia 2016
1 1

Integracyjna jazda rowerem

Energetyka to ta dziedzina, która wyznacza tempo naszego rozwoju. Bez nowoczesnych, efektywnych i ekologicznych rozwiązań z tego obszaru trudno myśleć o dogonieniu świata. Rosnące zapotrzebowanie na energię sprawia, że trzeba ją oszczędzać i racjonalizować jej wykorzystanie. Kiedy mówimy o kombinacie energetycznym, wykorzystującym paliwo z odpadów (w skrócie zwane RDF), to właśnie kierujemy się takim przekonaniem. Trzeba przyznać, że jako kraj poczyniliśmy w ostatnim czasie duże postępy we wdrażaniu efektywności energetycznej, lecz możliwości korzystania z dobrych rozwiązań nigdy nie jest za dużo.

Swoimi doświadczeniami w zakresie efektywności energetycznej postanowili podzielić się z nami Duńczycy. Z inicjatywy Ambasady Królestwa Danii spotykamy się w czwartek (7 bm.) w Koszarach Funka na warsztatach pod hasłem „Budowa gospodarki niskoemisyjnej w gminach – potencjał oszczędności energii w budynkach oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii”. To jeden z elementów większego projektu „Smart Living – w kręgu innowacji”, który objął Warszawę, Kielce, Lublin, Gdańsk i Słupsk, a także Kopenhagę i wyspę Bornholm. Patronat honorowy nad projektem objęły: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz duńskie Ministerstwo Energii, Przesyłu i Klimatu, Ministerstwo Środowiska i Żywności oraz Ministerstwo Zdrowia.

Podczas tych warsztatów pan ambasador Steen Hommel i nasi duńscy przyjaciele chcą opowiedzieć o swoich doświadczenia w osiąganiu coraz lepszych wskaźników efektywności energetycznej – a wiadomo, że kraje skandynawskie mają w tej dziedzinie bardzo duże, wręcz wzorcowe osiągnięcia. My natomiast przedstawimy nasz plan gospodarki niskoemisyjnej oraz zamierzenia związane z jego wdrażaniem. Szczególnie interesujące może być wystąpienie doradcy burmistrza Kopenhagi, pana Hansa Christiana Christiansena, na temat inicjatyw stolicy Danii w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz duńskich doświadczeń związanych ze spalaniem odpadów komunalnych. A trzeba wiedzieć, że kopenhaska spalarnia wzbudza podziw w całej Europie.

Spotkanie z pewnością będzie interesujące, podobnie jak jego zakończenie, czyli przejażdżka rowerowa nad jezioro Ukiel. Myślę, że nasze ścieżki rowerowe, zwłaszcza te nad jeziorem,  przypadną do gustu znanym z rowerowych zamiłowań Duńczykom. Poza tym, pora w końcu wykorzystać integracyjną rolę jazdy rowerem.

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup