Środa 27 kwietnia 2016
0 0

Nowy kamień milowy

Dzisiejsza (27.04.) uchwała Rady Miasta Olsztyna jest krótka, ale bardzo istotna. Rada wyraża wolę podjęcia partnerskiej współpracy z chińskim miastem Weifang. Znaczy to tyle, że być może już podczas czerwcowego pobytu delegacji chińskiej w Polsce podpiszemy stosowną umowę o partnerstwie miast. Co warte podkreślenia, uchwała została podjęta jednogłośnie i zapowiada dobrą prognozę dla naszych przyszłych relacji z chińskimi partnerami.

Uchwała jest w dużej mierze efektem zeszłotygodniowego, intensywnego i owocnego  pobytu naszej delegacji w Weifang, o którym pisałem w niedzielę, 24 bm. Myślę, że nasze działania dobrze wpisują się w działania naszego rządu, związane z polityką dalekowschodnią. W ubiegłym roku w Chinach był prezydent Andrzej Duda, w tym tygodniu przebywał minister spraw zagranicznych, a w czerwcu planowana jest rewizyta prezydenta CHRL. Rząd intensyfikuje działania, a więc i my – olsztynianie nie powinniśmy pozostawać w tyle.

Można zadać pytanie: na co liczymy? Celem współpracy jest aktywizacja społeczna mieszkańców obydwu miast oraz wzrost ich zaangażowania w rozwój takich dziedzin, jak: gospodarka, handel, nauka, kultura, edukacja, sport i zdrowie. Jak zapisano w uzasadnieniu uchwały, współpraca oraz wymiana doświadczeń pomiędzy oboma miastami będzie się odbywała na zasadach równości i wzajemnych korzyści. W praktyce liczymy, iż efektem partnerstwa będą kontakty przedstawicieli różnych branż, w tym przede wszystkim biznesu i nauki. Ważnym aspektem współpracy będzie też wzajemne poznanie odległych od siebie kultur oraz to, że pozwoli ona na długofalowe kształtowanie więzów zrozumienia i przyjaźni.

Chiński projekt współpracy nazywa się „jeden pas, jeden szlak”. Myślę, że dzisiejszą uchwałą olsztyńskiej RM postawiliśmy ważny kamień milowy na tym nowym „jedwabnym szlaku”.

 

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup