Środa 13 lipca 2016
5 1

Nasza zamożność

Bogata północ i biedne południe – tak zwyczajowo dzieli się Europę. Reguła takiego podziału nie dotyczy naszego kraju, albowiem w powszechnym przekonaniu to centralna i południowa część Polski są bogatsze od północnej. Każda reguła ma jednak wyjątki. Z najnowszego rankingu zamożności polskich samorządów, zamieszczonego w piśmie  samorządu terytorialnego „Wspólnota”, przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego (http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Andrzej/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2015_r.pdf) wynika, że w czołówce zamożności miast wojewódzkich, wysoko, bo na 5. miejscu znalazł się „północny” Olsztyn. Przed nami oczywiście Warszawa, Wrocław, Katowice i Opole, ale za nami Kraków, Gdańsk, Poznań, Szczecin, a tę dziesiątkę zamyka Rzeszów, zaś następną otwierają: Kielce, Łódź, Białystok, Toruń, Lublin... Jak widać – z „naszej” połówki kraju w pierwszej dziesiątce są jeszcze Gdańsk i Szczecin. To naprawdę miła niespodzianka, gdyż cztery lata temu byliśmy na 12. miejscu, więc postęp jest bardzo duży.

Dla jasności muszę zaznaczyć, że przy ocenie nie brano pod uwagę dotacji celowych. Jak napisano przy omawianiu metodologii opracowania „w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.”. Dlatego, tworząc ranking zamożności uwzględniono tylko dochody własne i otrzymywane subwencje.

Wskaźnik zamożności Olsztyna liczony na mieszkańca zamknął się kwotą 4724,31 zł i jest to tylko o 22 złote mniej niż mają trzecie w rankingu Katowice. Oczywiście daleko nam do stolicy, której zamożność wyceniono na 6763,83 złotych.

Co wynika z tych zestawień? Ano tyle, że:

– jako samorząd bardzo się staramy i zaczyna to przynosić efekty,

– coraz częściej to Olsztyn jest stawiany jako wzór efektywności działania,

 – często nie doceniamy tego, co nasze, niepotrzebnie oglądając się na innych.

I ostatnia refleksja. Nasza zamożność będzie kompletna, kiedy zamożniejsi staną się mieszkańcy – i  to jest cel na najbliższe lata. Musimy o to walczyć. Wszyscy.

Oceń post
Ocen: 6
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup