Środa 20 lipca 2016
1 0

Sił nam nie zabraknie

W poniedziałek (18.07) w Warszawie ogłoszono Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2016, przygotowany przez dziennik „Rzeczpospolita” już po raz dwunasty. Poszczególne  gminy były oceniane w zależności od ich wielkości i w różnych kategoriach osiągnięć. Olsztyn i jego sukcesy oraz porażki – co oczywiste – był rozpatrywany w grupie miast na prawach powiatu.

Z wcześniejszego zainteresowania dziennikarzy gazety można było wywnioskować, że nasza pozycja w rankingu jest co najmniej przyzwoita – i rzeczywiście znalazło to potwierdzenie w werdykcie kapituły. Najwyżej, bo na drugim miejscu w kraju, uplasowaliśmy się w kategorii „Europejski samorząd”, w ramach której oceniano gminy najlepiej wykorzystujące fundusze unijne. Myślę, że jest to zasłużony sukces.

Ktoś powie – znowu się chwalą. Ale skoro doceniają nas inni – poważni i kompetentni – to dlaczego o tym nie pisać? Zrobiliśmy naprawdę wiele, żeby wykorzystać europejską szansę. Dzięki środkom unijnym udało nam się nie tylko zaspokoić najpilniejsze potrzeby infrastrukturalne, związane chociażby z drogami i nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, ale także przekształcić wizerunek Olsztyna, pokazując wyjątkowe walory przyrodnicze naszego miasta i jego możliwości rekreacyjne. W efekcie tych starań budżet miejski wzrósł nieomal dwukrotnie, zdecydowanie przekraczając w ubiegłym roku miliard złotych, a według zgodnej oceny mieszkańców i osób odwiedzających – Olsztyn pozytywnie się zmienił!

Dzięki funduszom unijnym nasze miasto doczekało się Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Aquasfera” z basenem o wymiarach olimpijskich, zagospodarowaliśmy nabrzeża olsztyńskich jezior, czego sztandarowym przykładem jest Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”, zrewitalizowaliśmy miejskie parki, no i rzecz najważniejsza – przywróciliśmy Olsztynowi tramwaje! A przecież to tylko najważniejsze inwestycje.

Gwoli ścisłości muszę jeszcze dodać, że także w kategorii „Innowacyjny samorząd” wypadliśmy w rankingu „Rzeczpospolitej” bardzo dobrze, zajmując czwarte miejsce, zaś w kategorii „Najlepiej zarządzane gminy" pukamy do pierwszej dziesiątki. Widać też, iż w pozostałych kategoriach skutecznie pniemy się w górę.

Nie zamierzamy na tym poprzestawać, więc szanse na dalszy awans wciąż przed nami, także w kategorii „Europejski samorząd”.  Innymi słowy – energii, siły i projektów nam nie zabraknie, byleby tylko wystarczyło środków unijnych.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup