Środa 31 sierpnia 2016
3 0

Obwodnica zbliża się do Olsztyna

36 lat temu, 31 sierpnia, podpisano w Gdańsku słynne Porozumienia Sierpniowe. Dokument, który zrewolucjonizował relacje państwo – społeczeństwo i stanowił tak istotną wyrwę w systemie państwa totalitarnego, jakim była wówczas Polska, że jego upadek był już nieuchronny. Ten niezwykły czas strajków i trudnego procesu dochodzenia do porozumienia miał swoje symbole i swoich bohaterów. Szkoda, że dzisiaj staramy się ich rolę przemilczeć i zmarginalizować, ale taka już chyba nasza, polska natura: zjednoczeni w walce – podzieleni podczas pokoju.

Mam nadzieję, że porozumienie, które przywiozłem we wtorek (30.08) z Warszawy (a właściwie – umowa) nie popadnie w zapomnienie. To zresztą chyba nierealne, bo efekty tej umowy będą trwałe i służące mieszkańcom przez długie lata. Mówię tu o umowie na dofinansowanie budowy nowej drogi wojewódzkiej, łączącej ulicę Pstrowskiego z węzłem drogowym Pieczewo, będącym elementem infrastruktury południowej obwodnicy miasta.

Przebiegający niedaleko masztu w Pieczewie ciąg drogowy będzie liczył wraz z infrastrukturą towarzyszącą prawie 2,7 km i poprawi obsługę południowo-wschodniej części Olsztyna, tworząc interesującą alternatywę komunikacyjną dla zmotoryzowanych.

Każda inwestycja drogowa ma swoje dodatkowe walory, pobudzające rozwój miasta. W przypadku tej inwestycji będzie to bardzo widoczne, bo w jej efekcie zostaną udostępnione potencjalnym inwestorom niezagospodarowane dotąd grunty na Pięknej Górze, w dobrej lokalizacji i z dobrą komunikacją. Czego chcieć więcej! 

W miniony wtorek podpisano w Ministerstwie Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) w sumie pięć umów. Tym samym został zakończony pierwszy etap wydawania środków z tego programu na dofinansowanie projektów z zakresu transportu drogowego, wybranych w pierwszym konkursie POPW na budowę infrastruktury drogowej. Przypomnę, że w pierwszym, czerwcowym rozdaniu podpisaliśmy umowę na dofinansowanie budowy nowej ulicy Towarowej, także dowiązanej do południowej obwodnicy Olsztyna, tyle że do węzła Wójtowo.

Każda taka umowa przekłada się na konkretne pieniądze. W odniesieniu do tej najnowszej, to dofinansowanie w wysokości 92,3 mln zł, przy całkowitym koszcie zadania wynoszącym 108,9 mln zł.

Jak widać, południowa obwodnica coraz bardziej zbliża się do Olsztyna.

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup