Środa 21 września 2016
2 0

Olsztyn otwarty

Podobno podróże kształcą, więc ten tydzień spędzam na wyjazdach. Najpierw Toruń i udział w Forum Inteligentnych Miast i Nowoczesnych Technologii „Miasto Plus”, a w czwartek i piątek – Katowice i Samorządowe Forum Finansów i Kapitału.

„Miasto Plus” to duża, i rzecz jasna, interesująca konferencja z udziałem poważnych partnerów i prelegentów, złożona z 11 bloków tematycznych. Organizatorzy poprosili mnie o podzielenie się (w ramach panelu dotyczącego  ekologicznego transportu) olsztyńskimi doświadczeniami. W szczególności interesowała ich historia i efekty naszego projektu tramwajowego i jego składowego elementu, czyli systemu inteligentnego sterowania ruchem pojazdów (ITS), więc było o czym opowiadać.

To wszystko odbyło się dzisiaj, czyli w środę (21.09), zaś wczoraj w części wieczorno-galowej Olsztyn spotkało bardzo miłe wyróżnienie. Zostaliśmy nagrodzeni III miejscem w rankingu „Otwartych Miast”. Jego twórcą jest redakcja „Dziennika Gazety Prawnej”, we współpracy z firmą Deloitte, partnerem merytorycznym rankingu oraz firmą Kapsch. Jak zaznaczają pomysłodawcy, ich celem jest wspieranie w ten sposób rozwoju w Polsce inteligentnych, zrównoważonych, angażujących i skoncentrowanych na potrzebach mieszkańców miast – Miast Otwartych. Oceniano dokonania w trzech obszarach: inteligentnych rozwiązań, zrównoważonego rozwoju oraz otwartości, dialogu i współdecydowania.

To nie był zwykły, prosty ranking. Do jego stworzenia potrzebne było wypełnienie dość skomplikowanego formularza, odnoszącego się do funkcjonowania całego miasta, co wymagało podawania szczegółowych informacji i liczb. Te dane były następnie weryfikowane przez firmę konsultingową Deloitte – uznaną i szanowaną – możemy więc mieć pewność, że nagrodę otrzymaliśmy zasłużenie.

Liczba nagród i wyróżnień, jakie ostatnio otrzymujemy, jest zastanawiająca – i oczywiście, że bardzo mnie cieszy. W gruncie rzeczy pracujemy tak samo intensywnie, efekty są obiektywne i wymierne, a wskaźniki – realne i oparte o rzeczywiste dane, weryfikowane przez organizacje i instytucje od nas niezależne. Zatem – olsztynianie, pora pozbyć się kompleksów!

A kto nas wyprzedził? Poznań i Gdynia, a więc naprawdę „mocne” samorządy! Kto zaś znalazł się za nami? Wszyscy inni, łącznie z Warszawą i naszymi odwiecznymi w tego typu rankingach samorządowymi rywalami: Rzeszowem, Lublinem, Toruniem.

Jutro jestem w Katowicach. Poza wiedzą płynącą z konferencji, której głównym tematem są finanse samorządowe, będą tam również wręczane nagrody, tym razem w ramach rozstrzygnięcia Rankingu Wydatków Inwestycyjnych, przygotowanego przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Co wiemy o pozycji Olsztyna w rankingu? Coś tam wiemy – jaskółki donoszą, że znowu będziemy „na pudle”. Ale pisanie o tym byłoby jeszcze za wczesne. 

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup