Środa 28 września 2016
4 0

Coś więcej niż informacja

Zwykliśmy uważać, że Olsztyn jest miastem młodych – i jest to prawda. Nasza młodość ma nie tylko wymiar pokoleniowy, ale także duchowy. Twierdziłem i twierdzę, że w Olsztynie nawet seniorzy są młodzi. Duchem, rzecz jasna.

Jednak seniorów przybywa i jest to proces ogólnopolski, o podłożu demograficznym, a skoro przybywa, to też rośnie liczba problemów koniecznych do rozwiązania. To wszystko wywołało potrzebę powołania Rady Olsztyńskich Seniorów jako organu doradczego Prezydenta i stało się to niewiele ponad rok temu.

Rada okazała się być organem bardzo aktywnym, czemu dała wyraz inicjując akcję tworzenia miejsc przyjaznych seniorom. Akcja ta wywołała duży oddźwięk i w ciągu kilku pierwszych miesięcy zgłosiły się 33 firmy i instytucje. A we wtorek (27.09) miałem przyjemność wręczenia przedsiębiorcom pierwszych certyfikatów „Miejsca przyjaznego seniorom w Olsztynie”. Jestem przekonany, że to dopiero początek takich działań i w kolejnych latach ludzi i firm życzliwych seniorom jeszcze przybędzie. Nie zmieni to jednak faktu, że  pionierami wspierania seniorów w Olsztynie pozostaną właśnie goście wtorkowego spotkania.

Tego typu spotkania skłaniają do szerszej zadumy nad upływem czasu. Jest on wpisany w nasze życie i dlatego tak ważnym okazuje się nasz stosunek do osób „w wieku senioralnym”. Jeśli nawet dziś dla wielu z nas jest to jeszcze odległa przyszłość, to warto pomyśleć o tym choćby kilka chwil, bo każdy człowiek będzie kiedyś seniorem. Zatem w relacjach z seniorami warto dawać od siebie tyle, ile sami chcielibyśmy kiedyś otrzymać. Biorący udział w akcji „Miejsce przyjazne seniorom w Olsztynie” przedsiębiorcy już to zrozumieli, podobnie jak i to, że sztuka zarabiania to również umiejętność dzielenia się z innymi.

Sądzę i wierzę w to, że „Miejsca przyjazne seniorom w Olsztynie” będą czymś więcej, niż tylko informacją na drzwiach czy w Internecie. Będą dużą rodziną osób życzliwych, o wielkim sercu.  To symboliczne serce jest wyznacznikiem ich zachowań i z całą pewnością będzie odwzajemnione przez tych, którzy tego serca potrzebują.

Oceń post
Ocen: 4
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup