Czwartek 3 listopada 2016
0 0

Wymiana doświadczeń

Nasi zagraniczni sąsiedzi chcą nas podglądać i korzystać z naszych doświadczeń. To miłe i przynosi sporą satysfakcję. Nie jest to bardzo odległa zagranica, ale zarówno Ukraina, jak i Litwa to kraje, do których my, Polacy, mamy szczególny sentyment.

W połowie ubiegłego miesiąca gościliśmy delegację ukraińskiego miasta Krzywy Róg, podobno jednego z najdłuższych w Europie i trzy razy większego od Olsztyna, a już jutro (3.11.) odwiedzi nas liczna delegacja z litewskiej Kłajpedy. Samorządowców z Krzywego Rogu, z zastępcą mera miasta Yevhenem Udodem na czele, najbardziej interesowała nasza aktywność w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, a także tematy transportowe związane z inteligentnym zarządzeniem ruchem. Jak widać, nadzieja ukraińskich sąsiadów na obecność w zjednoczonej Europie nie słabnie i chcą być przygotowani na korzystanie z jej zasobów i możliwości wsparcia. Nasza rola i gotowość dzielenia się doświadczeniami to swoiste spłacanie pewnego długu, bo przecież także jeździliśmy podpatrywać, jak funkcjonuje Unia Europejska i jej samorządy miejskie.

Sąsiedzi z Kłajpedy przyjeżdżają dla odmiany w dość konkretnym celu. Interesuje ich Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Aquasfera” i nasze tramwaje. Mówiąc w największym skrócie, przyjeżdżają silną ekipą, której przewodzi wiceprezydent miasta, Arturas Šulcas – po wiedzę. Interesuje ich, jak te przedsięwzięcia funkcjonują w sensie technicznym i organizacyjnym, ile kosztowały i jak przebiegała realizacja inwestycji. Ta ciekawość stąd, że samorząd Kłajpedy też przymierza się do podobnych przedsięwzięć.

 Nasze kontakty z Kłajpedą są efektem dość niewinnego romansu przy projekcie rowerowym BikeLab (Rowerowe Laboratorium), we wdrażaniu którego oprócz naszych miast  partnerem było także szwedzkie Växjö. Litwini tak dalece zasłuchali się w opowieści naszych przedstawicieli o urodzie Olsztyna i jego prężnym rozwoju, że postanowili sprawdzić, jak wygląda to w rzeczywistości. Sądzę, że Olsztyn – jak zwykle – pozytywnie zaskoczy.    

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup