Środa 9 listopada 2016
2 1

Finał coraz bliżej

Czas pomyśleć o orkiestrze, a konkretnie – o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W styczniu zagra ona po raz dwudziesty piąty i jest to już bardzo przyzwoity, srebrny jubileusz. Jako miasto nie raz skorzystaliśmy z wygranej przez Orkiestrę pomocy, a i hojność mieszkańców Olsztyna zawsze nastrajała pozytywnie.

Piszę o Orkiestrze dlatego, że dla jej sprawnego funkcjonowania potrzebny jest dyrygent, czyli sztab prowadzący (młodzi mówią – ogarniający) całość orkiestrowych zagadnień, poczynając od zorganizowania pracy wolontariuszy, poprzez promocję, koordynację pracy wszystkich, którzy chcą „zagrać” w Orkiestrze, a skończywszy na koncertowym „Światełku do nieba”. Na jego zgłoszenie do „centrali” WOŚP pozostało niewiele ponad tydzień.

W poprzednich latach sztab był ulokowany w ratuszowym wydziale komunikacji społecznej, a w ostatnim okresie – w Miejskim Ośrodku Kultury. To nie było najlepsze rozwiązanie, bo  nieco wypaczało ideę Orkiestry. Kluczowy dla tej idei komponent społeczny został w dużym stopniu zastąpiony działaniem administracyjnym, a przecież nie o to w Orkiestrze chodzi. Udział w pracach Orkiestry nie powinien być obowiązkiem, ale działaniem spontanicznym, dyktowanym potrzebą serca, sformalizowanym tylko tam, gdzie jest to niezbędne z powodów prawnych.

Orkiestra zrodziła się z pasji społecznikowskiej i niech taką pozostanie! Dlatego proszę i apeluję do organizacji pozarządowych – weźcie na siebie ciężar organizacji WOŚP. W imieniu władz miasta mogę zapewnić, że nie zostawimy Was samych i będziemy wspierać organizację 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na wszelkie sposoby. Pokażcie, że olsztyńskie organizacje pozarządowe mają siłę i nie boją się trudnych wyzwań. Pokażcie, że obywatelskość i kapitał społeczny to autentyczne wartości, a nie jedynie pięknie brzmiące słowa. Osobą, którą spośród moich współpracowników upoważniłem do „orkiestrowych” kontaktów, jest pani Dorota d’Aystetten daystetten.dorota@olsztyn.eu. Dzwońcie, piszcie, organizujcie się! Finał coraz bliżej!

 

Oceń post
Ocen: 3
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup