Środa 14 grudnia 2016
2 0

Rok dobrze się kończy

Czasami warto się powtarzać, zwłaszcza w sprawach ważnych i długo oczekiwanych. Tydzień temu zapowiadałem podpisanie umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości  na budowę węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS, przebudowę ulicy Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba i modernizację ulicy Partyzantów, a dziś (14 bm.) stało się to faktem! Mamy finansowanie i możemy pilnie brać się do pracy, bo terminy są krótkie, a pierwsze efekty – ul. Pieniężnego – muszą być widoczne już za rok.

O znaczeniu tych inwestycji nie ma co za dużo się rozpisywać, gdyż jest ono dla każdego mieszkańca oczywiste. Ulica Partyzantów jest tego najlepszą ilustracją, bo od lat wszyscy załamują ręce nad stanem tego przecież bardzo ważnego traktu komunikacyjnego i kluczowego ogniwa w łańcuchu ekomobilności, wpisanym w założenia i nazwę naszego projektu. 

Projekt „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności” będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Polska Wschodnia”, dotyczącego tzw. ściany wschodniej. Jego założeniem jest niwelowanie różnic rozwojowych tego obszaru względem innych części Polski. Poza środkami na wybudowanie węzła i przebudowę wspomnianych ulic, z funduszy tego projektu będą zakupione także dwa zestawy tramwajowe oraz zostanie rozbudowany system ITS, jak też uregulowane pomniejsze inne koszty dokumentacyjne i realizacyjne.

Nasze zamierzenia będą kosztowały Unię Europejską 86,4 mln zł, a całość zamknie się kwotą prawie 104,7 mln zł. Różnica to, rzecz zrozumiała – wkład miasta. Poza oczywistą korzyścią modernizacji części drogowej, wartością dodaną będzie też wymiana infrastruktury podziemnej na spełniającą wymagania XXI wieku. 

Koniec roku coraz bliżej. Jeszcze nie zastanawiałem się nad tym, jaki był, jak się zaczął i jak przebiegał. Na razie wiem, że się dobrze kończy.

Oceń post
Ocen: 2
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup