Środa 21 grudnia 2016
1 0

Budżet bez wątpliwości

Dziś odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta w tym roku. Ostatnia i najważniejsza – bo budżetowa. Rada Miasta zdecydowaną większością głosów, bo jedynie przy siedmiu wstrzymujących się, przyjęła budżet (tj. plan dochodów i wydatków) gminy na 2017 rok. Dla każdego włodarza, niezależnie od wielkości gminy, którą zarządza, to zawsze powód do radości i impuls do pracy. Wchodząc w nowy rok wiemy od pierwszych dni nie tylko co jest do zrobienia, ale także jakie mamy na to środki finansowe. 

Przyjęcie budżetu to także dowód zaufania do mnie jako prezydenta miasta – i za to zaufanie podziękowałem na sesji. Dziękuję jeszcze raz – tym razem tą drogą. Zrobię wszystko, żeby budżet został wykonany i skwitowany pod koniec kolejnego roku.

Jaki to będzie budżet? Szacowane  dochody wynoszą prawie 1,167 mld zł, zaś wydatki – prawie 1,194 zł. Planujemy na przyszły rok 27-milionowy deficyt, ale to tylko plan i mam głęboką nadzieję, że koniec roku – jak do tej pory bywało – zakończymy jednak wynikiem dodatnim. Te wielkości nie wzięły się znikąd. Przeciwnie, po roku planowania, projektowania i oczekiwania na unijne konkursy dotacyjne ponownie wchodzimy w gorący czas realizacji inwestycji, które jeszcze bardziej usprawnią nasze miasto i uczynią je jeszcze piękniejszym. 

Najbliższe dwa-trzy lata to zapewne już ostatni okres tak intensywnego rozmachu  inwestycyjnego w historii Olsztyna z wykorzystaniem środków finansowych Unii Europejskiej, przewidzianych do wydania do końca roku 2020. Jak będzie później trudno dziś przewidywać, ale z pewnością strumień pieniędzy dla Polski, a więc i dla Olsztyna, mocno się skurczy. Dlatego tak ważne jest, i o tym też przekonywałem radnych, żeby racjonalnie i maksymalnie wykorzystać daną nam szansę rozwojową. Nie tylko dla siebie, ale także dla kolejnych pokoleń olsztynian. 

Na co zaplanowaliśmy wydatki budżetowe będzie można przeczytać na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Natomiast w wersji realnej zobaczymy je podczas konkretnego działania: na ulicach, w placówkach miejskich, w działaniach pro-społecznych i inwestycjach. Ujawnią się w nowych drogach, w przestrzeni publicznej i w dotacjach dla organizacji pozarządowych. Nie mam wątpliwości, że pieniądze te będą dobrze wydane. 

 

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup