Niedziela 22 stycznia 2017
1 0

Dobrego słowa nigdy dosyć

Początek roku jest zwykle wyznaczany przez jakieś istotne, wpisane w tradycję wydarzenie. W naszym samorządowo-olsztyńskim przypadku jest to z pewnością Gala Noworoczna, podczas której wręczana jest Nagroda Prezydenta Olsztyna – Statuetka Świętego Jakuba, przyznawana w sześciu kategoriach. To znakomita okazja do spotkania z osobami zaangażowanymi w rozwój Olsztyna, jak również okazja do podsumowania minionego roku i podzielenia się planami na przyszłość. Cieszę się, że mogę być gospodarzem tego spotkania, bo to z całą pewnością zaszczyt, a także miła okoliczność spotkania się z przyjaciółmi.

Jak mówiłem podczas Gali, miniony rok był dla nas wszystkich – samorządu i mieszkańców – rokiem szczególnym. Przypadł na czas spowolnienia inwestycyjnego, pozwalającego spojrzeć z dystansem na to, co zostało w naszym mieście zrobione i na to, co przed nami. Jednocześnie, zakończenie jednej unijnej perspektywy finansowej i rozpoczęcie kolejnej oznaczało konieczność przegrupowania sił i środków przed następną inwestycyjną aktywnością, która zacznie się już niebawem – wiosną tego roku. 

Tym, co wyróżniało rok 2016 był też „deszcz nagród” w różnych rankingach, konkursach czy plebiscytach, jaki spadł na olsztyński samorząd. Mogę z satysfakcją powiedzieć, że nasz wspólny wysiłek został w końcu doceniony, a nagradzanie Olsztyna – skądinąd bardzo przyjemne – trochę nam spowszedniało. Mówiąc „nasz wysiłek” mam na myśli przede wszystkim mieszkańców, gdyż jest to efekt ich wyborów i ich cierpliwości, której każdy sukces potrzebuje. W nagrodę dołączyliśmy do czołówki polskich miast i coraz częściej to inni spoglądają na nas, zadając sobie pytanie: jak oni to robią? Dlatego podczas wystąpienia na Gali powiedziałem, że każdy z olsztynian może być dumny, bo przecież dołożył swoją cegiełkę do rozwoju naszego pięknego miasta – inspirując, wspierając czy nawet twórczo krytykując. Sukcesu miasta nie buduje się na autorytecie jednej osoby, ale zbiorowym wysiłkiem całej społeczności.

Nie zmienia to faktu, że autorytety są potrzebne. Bez wątpienia takie przymioty cechują  tegorocznych uhonorowanych Statuetką Świętego Jakuba – osoby wybitne, zasłużone dla miasta i reprezentujące różne dziedziny życia społecznego. Dlatego przypomnę, że w piątek, 20 stycznia br., Statuetkę Świętego Jakuba otrzymali: 

– w kategorii „Kultura” – Bartosz Świątecki,

– w kategorii „Nauka” – prof. dr hab. Tadeusz Kamiński,

– w kategorii „Sport” – Anna Harkowska,

– w kategorii „Gospodarka” – firma „Żarna” (odebrał jej prezes, Zygmunt Żarna),

– w kategorii „Działalność pozarządowa” –Barbara Rytwińska,

– w kategorii „Zasługi dla Olsztyna” – ks. biskup senior Julian Wojtkowski.

Dobrego słowa nigdy dosyć, więc również w tej blogowej formie wszystkim tegorocznym laureatom jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Pozostaję też w przekonaniu, że sukcesy laureatów Nagrody Prezydenta Olsztyna – Statuetka Świętego Jakuba znakomicie wpisują się w  osiągnięcia Olsztyna, budując jego pozytywny wizerunek w Polsce i w świecie.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup