Środa 8 marca 2017
0 0

Piękna, aktywna, bogata

Efektem ostatnich spotkań w sprawie olsztyńskiej starówki była moja zapowiedź  powołania zespołu roboczego, który zajmie się przygotowaniem programu jej ożywienia. To prawdziwe serce miasta, więc jego stan musi być powodem stałego zainteresowania i troski wszystkich mieszkańców Olsztyna, niezależnie od roli społecznej, jaką pełnią. Inwestycje ostatnich lat, chociażby takie, jak Galeria Warmińska czy Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”, siłą rzeczy osłabiły atrakcyjność Starego Miasta. Pojawiła się moda na bywanie w innych miejscach i jest to dość naturalne, co nie oznacza, że w przypadku naszej starówki pożądane. Przeciwnie, trzeba przywrócić „modę na starówkę!”.

Liczę, że między innymi idea „starówkowej sanacji” będzie przyświecała członkom zespołu roboczego. Jego powołanie trochę trwało, ale zależało mi, żeby zespół nie ciągnął za sobą bagażu starych pretensji z bliższej czy dalszej przeszłości, a także – żeby był twórczy, kreacyjny. Jeden z moich współpracowników skomentował to krótkim stwierdzeniem: mniej dyrektorów, więcej kreatorów! W zespole znaleźli się przedstawiciele stowarzyszenia „Starówka Razem”, staromiejscy przedsiębiorcy niezrzeszeni, radni miejscy, którzy od dawna interesują się przyszłością Starego Miasta, a także przedstawiciele jednostek miejskich, których działalność związana jest z ofertą kulturalną, rekreacyjną i sportową starówki. Wszyscy są praktykami, zajmowali się również promocją i marketingiem.

Pierwsze spotkanie odbyło się dzisiaj (8 bm.) i z informacji jakie do mnie dotarły wynika, że było twórcze  i zachęcające do kontynuowania. Nie ma co chwalić słońca przed zachodem, ale jestem co najmniej umiarkowanym optymistą. Nie wiem, czy program ożywienia olsztyńskiej starówki „zwali wszystkich z nóg”, ale z pewnością będzie dobrym punktem wyjścia do działań integracyjnych i wspólnotowych. Ważne, żeby przełamać lody niechęci i budować relacje oparte na zaufaniu, bo jest to podstawa niezbędnego w takiej sytuacji działania. Potem, do celu, jakim jest piękna, aktywna, bogata i ludna starówka, będzie już tylko bliżej.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup