Niedziela 4 czerwca 2017
0 0

Jest bezpiecznie

Od kilku dni w publicznym obiegu funkcjonuje interesujący raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce „Bezpieczne i otwarte miasta”, przygotowany przez Centrum Analityczne „Polityka Insight”. Podobnie jak w przygotowanym przez fundację w ubiegłym roku raporcie, a dotyczącym zrównoważonego rozwoju miast, badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu. To duża i mocno zróżnicowana grupa, od stosunkowo niewielkich ośrodków, ledwie przekraczających 50 tysięcy mieszkańców, do największych metropolii, z Warszawą włącznie. Mnie ze zrozumiałych względów interesował Olsztyn i jego miejsce w rodzinie miast-stolic regionów.
 
Na potrzeby raportu jego autorzy uznali, że „bezpieczne i otwarte jest miasto, w którym wszyscy mieszkańcy, niezależnie od ich religii, pochodzenia i koloru skóry, mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa, które stabilizuje ich życie i pozwala na rozwój”. W tak rozumianej definicji ocenie podlegała nie tylko niska przestępczość, ale także możliwość znalezienia pracy, bezpieczeństwo socjalne, pewność dostaw energii i wody, bezpieczeństwo ruchu drogowego i transportu publicznego. W tym kontekście oceniano też bezpieczeństwo informacji i ochronę prywatności mieszkańców.

Biorąc pod uwagę szczegółowe i wieloaspektowe kryteria oceniano więc bezpieczeństwo publiczne związane z ogólnym poziomem przestępczości, otwartość i przyjmowanie pracowników z innych krajów, poczucie bezpieczeństwa indywidualnego, bezpieczeństwo komunikacyjne oraz bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne.

Jak w tych ocenach wypadł Olsztyn? Jeśli nie bardzo dobrze, to co najmniej dobrze! W ogólnej ocenie znaleźliśmy się na 9. miejscu rankingu oraz na 6. wśród miast-stolic regionów. Przed nami, tradycyjnie już, uplasowały się takie tuzy, jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, ale też i za nami znalazło się wiele ośrodków większych i w powszechnych ocenach „lepszych” niż Olsztyn oraz chętnie stawianych nam za wzór.

Patrząc na wyniki raportu myślę, że mamy coraz mniej powodów do kompleksów, a coraz więcej do radości i satysfakcji, że to inni mogą nam wielu rzeczy zazdrościć. Jako miasto znakomicie wypadamy w ocenie bezpieczeństwa publicznego, czyli pod względem skuteczności działania organów ścigania, a także niskiego poziomu różnego rodzaju przestępczości oraz występowania sytuacji zagrożenia, jak np. pożary. Olsztyn jest w tej kategorii ocen na 7. miejscu rankingu ogółem i – uwaga! – na pierwszym wśród miast wojewódzkich!

W klasyfikacji ogólnej, w obszarze bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego, gdzie kryteriami były m.in.: łatwość znalezienia pracy, wysokość wynagrodzeń, dostępność miejsc w żłobkach, znaleźliśmy się na 8. pozycji, a w dziedzinie bezpieczeństwa komunikacyjnego – na 14. miejscu.

Olsztyn znalazł się także w dwudziestce miast „z najwyższym odsetkiem mieszkańców zadowolonych z zamieszkania w danej miejscowości” oraz w dwudziestce miast, w których „odsetek ufających innym ludziom jest najwyższy”. To przyzwoite wyniki. Gdzie zatem przegrywamy i co nas wstrzymało przed marszem w górę rankingowej drabinki? Okazuje się, że źle wypadamy w kategorii „Otwartość na innych”. Jesteśmy, niestety, w grupie miast najniżej ocenianych i w dwudziestce najniebezpieczniejszych miast, w których „stwierdzono najwięcej przestępstw propagowania faszyzmu i totalitaryzmu” oraz przestępstw na tle rasowym. Tak niskie oceny w tym aspekcie mocno mnie zaskoczyły, bo na co dzień nie dostrzegam przejawów takich zachowań, ale trudno kwestionować badania i lepiej poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Wygląda na to, że jako olsztynianie czujemy się bezpieczni, chociaż najlepiej… w swoim gronie.

Na koniec jeszcze jedna pozytywna informacja ze wspomnianego raportu. Otóż z ubiegłorocznych badań Centrum Badania Opinii Spełcznej (CBOS) wynika, że zdecydowana większość Polaków – 89 procent – uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. W 1999 roku było to tylko 33 procent.

Jaki wniosek więc? Tak trzymać! Zainteresowanych raportem odsyłam na stronę internetową http://europolis.schuman.pl/raport/ .

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup