Niedziela 18 czerwca 2017
0 0

Jaki samorząd

Zdecydowanie częściej piszę o tym, gdzie byłem, niż gdzie się wybieram, ale tym razem zrobię wyjątek. Jeszcze dziś ruszam do Wrocławia na VIII Kongres Regionów, który odbędzie się 19 i 20 czerwca w salach Narodowego Forum Muzyki. Kongres Regionów to największe w Polsce spotkanie przedstawicieli samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Tegoroczna edycja będzie poświęcona innowacjom, które są potrzebne, by życie mieszkańców gmin, powiatów i województw stawało się lepsze. Ta idea znajduje swoje odzwierciedlenie w haśle tegorocznego kongresu: „Samorząd 2.0 – Pożądane innowacje”.

Podczas sesji plenarnych i dyskusji panelowych omawiane będą zarówno dobre praktyki, jak i wyzwania dotyczące samorządów. O pożądanych innowacjach będzie mowa zarówno w odniesieniu do mechanizmów rządzących samorządem, jak i obszarów praktycznego działania, takich jak: oświata, opieka społeczna, transport, ochrona środowiska. Na kongres zaproszono wiele autorytetów ze świata, które podzielą się swoimi doświadczeniami z tych dziedzin. Jednym słowem – będzie ciekawie, twórczo i kreatywnie. Dodam, że spotkało mnie sympatyczne wyróżnienie w postaci zaproszenia w charakterze panelisty do udziału w dyskusji na temat „Polityka przestrzenna instrumentem zmian społecznych”. Sądzę, że doświadczenia olsztyńskie są w tym względzie interesujące i warto się nimi podzielić.

Po gorących, kongresowych dyskusjach nastąpią też chwile wytchnienia. Podczas poniedziałkowej uroczystej gali zostaną wręczone prestiżowe nagrody w rankingu Prezydentów Miast N15, przygotowanym przez tygodnik „Newsweek” oraz w rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu”, stworzonym przez miesięcznik „Forbes” przy współpracy Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Ranking „Newsweeka” jest o tyle specyficzny, że to włodarze miast wskazują, kto ich zdaniem z grona kolegów-samorządowców zasłużył na umieszczenie w „piętnastce”. Dodatkowo, w ramach Kongresu odbędą się dwa interesujące wydarzenie: Forum Trzech Sektorów i Kongres Miast Sportowych.

Kongres Regionów to przede wszystkim spotkanie wszystkich tych, którym na sercu leży kondycja polskiego samorządu. To znakomita platforma wymiany doświadczeń i szansa na integrację środowiska wobec wyzwań przed jakimi staje. Te wyzwania są coraz trudniejsze, a będące ich źródłem decyzje – jak chociażby nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych – są coraz mniej zrozumiałe i rodzą pytanie, czy chodzi tu o samorząd, czy o władzę nad samorządem. Polityczną i rzeczywistą.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup