Środa 28 czerwca 2017
0 0

Będzie piękniej

Absolutorium to zawsze bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze wydarzenie w działalności każdego samorządu i każdego włodarza, niezależnie od tego czy kieruje on małą gminą, czy też metropolią. Jest zamknięciem rocznego okresu pracy i formalnym skwitowanieniem przez radę wykonania budżetu gminy przez organ wykonawczy.

Chociaż udzielenie absolutorium jest corocznym samorządowym rytuałem, to jednak ranga tej uchwały sprawia, że ciśnienie w sali sesyjnej jest zawsze wysokie a zainteresowanie mediów duże. Tak też było i dzisiaj (28 bm.) podczas głosowania nad wykonaniem budżetu Olsztyna za rok 2016 oraz udzieleniem mi absolutorium. Przyznam, że wynik – 17 głosów „za” i 7 wstrzymujących się – pozytywnie mnie zaskoczył, a szczególnie cieszy fakt, że nikt z radnych nie głosował „przeciw”. Co równie ważne, obyło się bez jałowych dyskusji, niezwiązanych z budżetem miasta i bez politycznych przepychanek. Za to zdrowe podejście serdecznie dziękuję wszystkim radnym, bo jest dowodem, że w sprawach pryncypialnych dla miasta zawsze zwycięża rozsądek. Dochody budżetowe roku 2016 zamknęły się kwotą 1 037 149 990 zł, a wydatki: 918 940 537 zł. Zanotowaliśmy też znaczną nadwyżkę budżetową. Jak będzie za rok, kiedy będziemy oceniali wykonanie roku 2017 – nie wiem, bo z całą pewnością to rok dużych inwestycji, które będą miały przełożenie na wyniki budżetowe.

Na potwierdzenie powiem tylko, że także dzisiaj podpisałem z marszałkiem województwa kolejne umowy na dotacje ważnych miejskich inwestycji, o których  wspominałem tydzień temu. W tym pakiecie umów znalazło się  stworzenie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa oraz Regionalnego Magazynu Kryzysowego w ramach projektu Bezpieczny Metropolitalny Obszar Funcjonalny (MOF). Jest to wspólne przedsięwzięcie Olsztyna oraz sześciu ościennych gmin, na które udało się uzyskać wsparcie z funduszy Unii Europejskiej na prawie 30 mln zł. Kolejne umowy obejmują dofinansowanie unijne na: adaptację budynku po dawnej zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały pod potrzeby Muzeum Nowoczesności,  zagospodarowanie  zakola Łyny wokół tego muzeum, adaptację budynku przy al. Wojska Polskiego uwzględniającą potrzeby mieszkaniowe osób niepełnosprawnych  oraz zagospodarowanie skweru przy pl. Pułaskiego. Ostatnia umowa to dofinansowanie kwotą blisko 4 milionów złotych projektu „Łynostrada”, czyli traktu pieszego i rowerowego wzdłuż ukochanej rzeki olsztynian.

Nie wchodząc w szczegóły, bo będą one jeszcze omawiane nie raz, warto zatrzymać się przy zaokrąglonej sumie dotacji. To aż 42 miliony złotych, przy koszcie całkowitym inwestycji 52 miliony złotych. Z pewnością taka kwota wpłynie na wizerunek Olsztyna, zwłaszcza że znaczna część projektów dotyczy przestrzeni publicznej. Skwituję to jednym stwierdzeniem: będzie jeszcze piękniej!

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup