Niedziela 6 sierpnia 2017
0 0

Dobre rozwiązania

Wakacje i sezon urlopowy siłą rzeczy skupiają naszą uwagę na rzeczach łatwych i przyjemnych. W końcu są po to, żebyśmy odpoczęli. Nie zmienia to jednak faktu, że Urząd Miasta pracuje i nie zwalnia tempa. Przykładem jest ogłoszenie, zamieszczone w naszym Biuletynie Informacji Publicznej, o zamiarze kupienia systemu Platforma Zamówień Publicznych.

O tym, że cyfryzacja weszła już do urzędu na dobre, wiadomo od jakiegoś czasu. Takie usługi, ułatwiające życie mieszkańcom naszego miasta, jak: elektroniczne płatności Olsztyna, e-Deklaracje, Platforma Konsultacji Społecznych czy rezerwacja kolejki on-line, już działają i coraz lepiej się sprawdzają. Za nasze rozwiązania służące cyfrowej komunikacji z mieszkańcami dostajemy jako Olsztyn nagrody i bywamy stawiani za wzór. Jednak sądzę, że „perłą w koronie” naszej cyfryzacji będzie właśnie Platforma Zamówień Publicznych. Jej idea jest prosta i oczywista – jawność i transparentność na każdym etapie działania, od początku do końca procesu zamówienia. Po prostu, szkoda czasu na tłumaczenie, że działamy uczciwie i nie mamy nic do ukrycia.

Jak wskazano w ogłoszeniu, „celem wdrożenia Platformy Zamówień Publicznych jest umożliwienie realizowania procesu zamówień publicznych w Gminie Olsztyn drogą elektroniczną od etapu planowania zamówień publicznych, przez ich ogłoszenie, złożenie i ocenę ofert oraz rozstrzygnięcie, do publikacji rejestru umów i zobowiązań”. Platforma Zamówień Publicznych zatem ustandaryzuje obieg dokumentów i informacji w tej sferze. Dokumenty papierowe zastąpi elektronicznymi, rozszerzone zostaną godziny pracy urzędu (bo Platforma będzie pracowała non-stop), a poprzez poświęcony zamówieniom publicznym newsletter zwiększy się dostępność do informacji o przetargach planowanych i już zakończonych (łącznie z ich dokumentacyjną historią). Każdy, kto będzie chciał znaleźć interesującą go informację o przetargach w gminie Olsztyn, znajdzie ją na Platformie, nawet jeśli nie jest uczestnikiem żadnego postępowania i robi to dla zaspokojenia ciekawości.

Platforma Zamówień Publicznych to potężny system informatyczny, który obejmie wszystkie 102 jednostki organizacyjne gminy. Poza stworzeniem tego systemu na wykonawcę spadnie też obowiązek jego wdrożenia oraz przeszkolenia pracowników gminy i jej jednostek w jego obsłudze. Sam „Opis Przedmiotu Zamówienia” zajmuje 117 stron... Dlatego  projektowanie i wdrażanie Platformy Zamówień Publicznych potrwa do połowy lipca przyszłego roku. To musi tyle trwać, gdyż dobre i całościowe rozwiązania wymagają spokoju i czasu na ich wdrożenie.

Ostatnia informacja skierowana jest do firm zainteresowanych udziałem w przetargu – termin składania wniosków upływa 7 września br., więc warto się pośpieszyć.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup