Niedziela 10 września 2017
0 0

Gietrzwałd – Jasną Górą północy

Obchody 140. rocznicy objawień gietrzwałdzkich to bez wątpienia największe wydarzenie ostatnich lat na Warmii i Mazurach. Myślę nie tylko o ich frekwencyjnym wymiarze, o tysiącach pielgrzymów, którzy w tych dniach odwiedzili Gietrzwałd, ale przede wszystkim – o wymiarze duchowym i kulturowym. Jak byśmy na to nie spoglądali, z jakich płaszczyzn światopoglądowych, nie zmieni to faktu, że Gietrzwałd ze swoją piękną historią objawień maryjnych jest duchową stolicą regionu. Na ten obraz, poza niezwykłą historią młodych wizjonerek, Justyny Szafryńskiej i Barbary Samulowskiej, składa się ozdrowieńcze źródełko gietrzwałdzkie, coroczne, od dziesiątków lat, odpusty i tysiące pielgrzymek do naszej warmińskiej „ziemi świętej”.  W tym sensie Gietrzwałd już dawno przekroczył swoje granice i jest naszym dziedzictwem – polskiej „świętej Warmii” – które wnosimy do Europy.

Bardzo mnie cieszy ponowny wzrost zainteresowania Gietrzwałdem, bo w pełni na to zasługuje. Znalazło to odbicie w homilii papieża Franciszka, który uzmysłowił światu, że jest takie miejsce w Europie, które 140 lat temu doświadczyło cudu. Ponieważ objawienia gietrzwałdzkie są jednymi z piętnastu objawień maryjnych – i jedynymi w Polsce – oficjalnie  uznanymi przez Stolicę Apostolską, oznacza to, że Gietrzwałd jest równie ważnym miejscem dla katolików, co słynne Lourdes i Fatima. Odwiedzenie Gietrzwałdu – Jasnej Góry północy – jest ich duchową potrzebą, a naszym zadaniem – samorządu regionu i Olsztyna – powinno być stwarzanie im dobrych warunków pobytu na Warmii i w Olsztynie.

Musimy mieć świadomość, że patrząc z perspektywy świata czy Europy, Gietrzwałd na mapie łączy się z Olsztynem praktycznie w całość – to raptem 15 kilometrów i 12 minut drogi samochodem. Powinniśmy zatem tę tożsamość wzmacniać, bo jest ona szansą zarówno dla tej miejscowości i całej gminy, jak i dla Olsztyna.

Cieszę się, że wkrótce pojawi się pociąg relacji Zielona Góra – Olsztyn o nazwie „Gietrzwałd”. Niedługo też zdecydowanie poprawi się dojazd do gietrzwałdzkiego sanktuarium, dzięki oddaniu już niebawem obwodnicy Olsztyna i drogi ekspresowej  Olsztynek – Olsztyn. Mam nadzieję, że w efekcie tych inwestycji pielgrzymi w swojej wędrówce z Gietrzwałdu do Świętej Lipki nie będą omijali Olsztyna. Zatrzymanie ich w naszym mieście – stolicy regionu, to istotna sprawa, albowiem Gietrzwałd dla promocji Olsztyna w Polsce i świecie może być równie ważny, jak Mikołaj Kopernik, a może i ważniejszy. Kopernik bowiem spędził swoje życie w różnych miastach, więc mają one prawo się do niego przyznawać, natomiast Gietrzwałd koło Olsztyna – miejsce cudownego objawienia Matki Bożej, jest tylko jeden! A przecież unikatowość zawsze jest najlepszym motorem zainteresowania.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup