Niedziela 28 września 2014
9 1

Nasze przesłanie

Historia odsłoniętego w sobotę 27 bm. na skwerze przed Sądem Rejonowym w Olsztynie pomnika Armii Krajowej była długa i dość skomplikowana. To, że Armia Krajowa zasługuje u nas na godny monument, jest ponad wszelką wątpliwość. Jednak, obserwując chociażby internetowe wpisy, można zauważyć, że niektórzy odmawiali naszemu miastu takiego prawa, wychodząc z założenia, że skoro Olsztyn z przyczyn oczywistych nie był terenem działania Armii Krajowej, to po co ją tak upamiętniać. Zapominano przy tym, że za każdym pomnikiem, zwłaszcza związanym z najtrudniejszymi i najbardziej heroicznymi dziejami naszego kraju, stoją ludzie i ich pogmatwane i bolesne życiorysy. W przypadku Armii Krajowej – żołnierze, którzy często uciekając przed prześladowaniami, przyjeżdżali na tzw. ziemie odzyskane, żeby od nowa budować swoją wymarzoną Polskę. To dla nich, których ciągle jeszcze spotykamy, chociaż ubywa ich w zastraszającym tempie, postawiliśmy pomnik Armii Krajowej. Dla nich – i dla potrzeby utrwalania w naszej narodowej pamięci faktu, iż Polacy są narodem niezłomnym, walecznym i gotowym poświęcić życie dla ojczyzny.

Ten pomnik to swoista lekcja patriotyzmu i narodowej dumy. Myślę, że biorąc bardzo liczny udział w uroczystości jego odsłonięcia, daliśmy dowód, że chcemy się historii Polski uczyć i o niej pamiętać.

Od przyjęcia uchwały Rady Miasta o jego budowie minęło siedem lat. W tym czasie zmieniały się lokalizacje i projekty. Poszukiwano godnego miejsca i pieniędzy na wykonanie monumentu. Cieszę się, że decydując się na powołanie Honorowego Komitetu Budowy Pomnika, daliśmy mocny impuls ku jego budowie.

Jako przewodniczący Komitetu dziękuję wszystkim jego członkom za aktywność i twórczy wkład w opiniowanie proponowanych rozwiązań architektonicznych i organizacyjnych. Dziękuję także harcerzom za pomoc w zbiórce pieniędzy na budowę tego symbolicznego dzieła, a także ofiarodawcom – za serce i hojność. To Państwa szczodrość pozwoliła zrealizować to przedsięwzięcie i dzięki temu w sobotę 27 bm. Olsztynowi przybyło jedno z ważniejszych miejsc.

Często mówimy o tożsamości Olsztyna – trudnej, skomplikowanej historycznie i kulturowo. Tę tożsamość musimy wykuwać sami, tworząc miejsca i przestrzeń do wspólnej refleksji o naszych dziejach i trudnych, choć pięknych życiorysach naszych mieszkańców.

Przesłaniem bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej była walka o każdy skrawek Polski. Naszym przesłaniem niech będzie upamiętnienie miejsc, w których przyszło im żyć po wojnie – także w naszym Olsztynie!

Oceń post
Ocen: 10
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup