Niedziela 5 listopada 2017
0 0

Nasze podwórka

Program pilotażowy „Podwórka z natury” dobiegł końca i widać, że wypalił, spotkając się z pozytywnym odzewem mieszkańców. Miał być (i był) impulsem do zmian, zarówno w najbliższym otoczeniu, a takim przecież jest podwórko, jak i w relacjach z sąsiadami. Ta idea odpowiada duchowi miejskiego programu rewitalizacji, który zakłada, że rewitalizacja musi obejmować odnowę infrastrukturalną, jak i – relacji społecznych.

Aktywność zaszczepioną ideą „Podwórek z natury” widać było w trakcie głosowania nad projektami Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskim, gdzie mieszkańcy, zachęceni efektami współpracy międzysąsiedzkiej, zdecydowali się walczyć o pieniądze z budżetu partycypacyjnego.

Przyznam, że nie widzę w programie „Podwórek z natury” jakichkolwiek negatywów i zagrożeń. Dlatego z tym większym zainteresowaniem spoglądam na te, ze wszech miar pozytywne, działania. To swoista lekcja obywatelskości, nakierowana na szeroko rozumiane dobro wspólne. Dzisiaj jest to podwórko, jutro może być to osiedle, a w dalszej perspektywie cały Olsztyn.

W pierwszej edycji o wyborze decydowała kolejność zgłoszeń. W tym roku zdecydowaliśmy się na system zgłoszeń do programu bazujący na wstępnej ocenie formalnej i merytorycznej. Chodzi o sprawdzenie możliwości realizacji projektu w określonym miejscu oraz – zgodności zgłoszenia z zasadami programu. Te zasady mówią, że projekt może zgłosić jedynie grupa sąsiedzka, składająca się z co najmniej pięciu osób, z minimum dwóch budynków mieszkalnych.

A teraz najważniejsze informacje! Zgłoszenia są przyjmowane już od jutra, 6 listopada, do 17 listopada. Na realizację zwycięskich projektów przeznaczonych zostanie 60 tysięcy złotych. Specjalnie powołana komisja oceniająca wskaże trzy projekty, z których każdy otrzyma gwarantowane wsparcie w wysokości 17 tysięcy złotych, a projekt najlepiej wpisujący się w określone w zasadach kryteria – dodatkowe 9 tysięcy złotych. Zatem jest o co walczyć! Rozwiązania architektoniczne wspierać będzie, jak zwykle, Katedra Architektury Krajobrazu i Agroturystyki UWM.

Zgłoszenia przyjmowane będą w Wydziale Strategii i Funduszy Europejskich (ratusz, pok. 230). Wszystkich zainteresowanych szczegółami odsyłam do naszego biuletynu: http://bip.olsztyn.eu/bip/dokument/337764/zarzadzenie_nr_522_z_dnia_19_pazdziernika_2017_r_w_sprawie_zatwierdzenia_zasad_udzialu_mieszkancow_olsztyna_w_programie_podworka_z_natury_w_roku_2018/

Każdy z nas ma we wspomnieniach jakieś „swoje” podwórko. Poza wszystkimi innymi aspektami budowało ono poczucie więzi i tożsamości z lokalną społecznością. Myślę, że tego poczucia integracji mamy ciągle za mało, dlatego walczmy o „nasze podwórka”.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup