Środa 8 listopada 2017
0 0

W najlepszym wydaniu

Dzisiaj (8 bm.) przed południem w olsztyńskim Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbyła się konferencja naukowa, poświęcona Tadeuszowi Nowakowskiemu. Powód był dość szczególny – 100-lecie urodzin tego cenionego pisarza i publicysty, urodzonego w Olsztynie, syna polskiego działacza narodowego, dziennikarza i redaktora „Gazety Olsztyńskiej”, Stanisława Nowakowskiego. Konferencja tylko potwierdziła, że była to bardzo ciekawa, by nie powiedzieć – wyjątkowa postać, zresztą wyróżniona w 1991 roku, jako pierwsza, tytułem Honorowego Obywatela Olsztyna.

Tadeusz Nowakowski był pisarzem emigracyjnym, członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz dziennikarzem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, gdzie występował pod wiele mówiącym pseudonimem Tadeusz Olsztyński. Jako reporter radiowy towarzyszył papieżowi Janowi Pawłowi II w podróżach po wszystkich kontynentach świata. Napisał kilkanaście książek, w tym sześć tomów reportaży z pielgrzymek papieża Polaka oraz znakomitą, tłumaczoną na osiem języków wielowątkową (m.in. wątek olsztyński) powieść „Obóz Wszystkich Świętych”. To tylko pokazuje wielki sentyment do naszego miasta tej ważnej postaci olsztyńskiej kultury.

Myślę, że nie mniejszym sentymentem darzył Olsztyn Hieronim Skurpski – wysokiej próby artysta, animator kultury i działacz społeczny, organizator życia kulturalnego naszego miasta w jego najtrudniejszym, powojennym okresie. Postać bardzo zasłużona. Dla wielu olsztyńskich plastyków był Mistrzem. Wszyscy, którzy znali Mistrza Hieronima i często kontaktowali się z Nim, wiedzieli, że był osobą niezwykłą, o ogromnej wiedzy, obdarzoną błyskotliwą inteligencją i zdolnościami organizatorskimi. Szacunek dla takiej osoby można wyrażać na różne sposoby. Samorząd Olsztyna zdecydował się na ufundowanie dorocznej Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie sztuk plastycznych imienia właśnie Hieronima Skurpskiego. To nagroda bardzo ceniona przez artystów plastyków.

Laureatami jej tegorocznej edycji zostali Mirosława Smerek-Bielecka i Jerzy Wojciech Bielecki. Są co prawda absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale całe swoje zawodowe życie, swoją działalność artystyczną związali z Olsztynem. Pani Mirosława i Pan Wojciech tworzą bardzo twórczy związek i są artystami o uznanej w Polsce i świecie pozycji, których dzieła można spotkać w wielu znakomitych miejscach wystawienniczych – i co więcej, od razu można rozpoznać w tych pracach ich rękę. To piękna umiejętność pozostawiania po sobie fascynujących śladów swojej artystycznej wrażliwości.

Nowakowski, Skurpski, Bieleccy – piękna historia i znakomita współczesność olsztyńskiej kultury. W najlepszym wydaniu.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup