Niedziela 3 grudnia 2017
0 0

Nagroda w dobrych rękach

Koniec roku to prawdziwy festiwal prezydenckich nagród kulturalnych. Niecały miesiąc temu odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych, na początku minionego tygodnia wręczyłem Nagrodę im. Bogdana Jerzego Koziełlo-Poklewskiego w dziedzinie historii, a w miniony piątek – Nagrodę im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie muzyki.

Ostatnia z wymienionych nagród przyznawana jest od 2010 roku i cieszy się dużym prestiżem w środowisku muzycznym. Jest podsumowaniem dorobku artystycznego oraz niejednokrotnie organizacyjnego jej laureatów, bo za sukcesami artystów często stoją zespoły, którymi oni kierują. Tak też było i w tym roku. Decyzją Kapituły Nagrodę otrzymał dr hab. Piotr Sułkowski – dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Jej wręczenie odbyło się podczas piątkowego koncertu filharmonicznego, podczas którego zaprezentowały się znakomite, młode talenty polskiej sceny muzycznej.

Chociaż pan Piotr Sułkowski jest w Olsztynie dopiero sześć lat, to jednak dzięki swojej kreatywności i zmysłowi organizacyjnemu wyrósł na nieprzeciętną postać olsztyńskiego świata kultury i sztuki. Pana Piotra znam od momentu jego przyjazdu do Olsztyna i od początku imponuje mi swoją kreatywnością i energią. To prawdziwie niespokojny duch i wieczny poszukiwacz nowych wyzwań. Jego przyjazd do Olsztyna zbiegł się szczęśliwie z oddaniem do użytku nowego obiektu filharmonii. Autorska wizja funkcjonowania instytucji oraz piękna sala koncertowa zaowocowały widocznym wzrostem zainteresowania ofertą koncertową. W efekcie można śmiało powiedzieć, że nasza filharmonia – chociaż warmińsko-mazurska, to jednak olsztyńska (!) – żyje i ma się coraz lepiej.

Myślę, że na tę ocenę pozytywnie wpłynął też fakt programowego otwarcia filharmonii na inne środowiska artystyczne oraz zbudowanie oferty koncertowej, w której obok muzyki klasycznej pojawiły się popularne, a nawet rozrywkowe akcenty. W filharmonii według wizji Piotra Sułkowskiego zobaczyliśmy olsztyńskich tancerzy i artystów romskich, transmisje wydarzeń operowych i koncerty wybitnych muzyków jazzowych. Zawsze jednak były to koncerty na najwyższym poziomie, co tylko potwierdzało, że granice między stylami muzycznymi są bardzo płynne, a najważniejszym jest słuchanie dobrej muzyki i dobrych artystów. Zawsze i bez wyjątku.

Przyznana panu Piotrowi Sułkowskiemu Nagroda Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego jest bez wątpienia potwierdzeniem tego stanu i za to panu Piotrowi – gratulując Nagrody – serdecznie dziękuję.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup