Środa 24 stycznia 2018
1 0

Inwestycja w nasze zdrowie

Z każdym rokiem rośnie nasza – społeczna – świadomość ekologiczna. To, co jeszcze niedawno nam nie przeszkadzało, dzisiaj traktujemy jako dużą niedogodność. Bardzo dobrze widać to na przykładzie zanieczyszczenia powietrza. Nasze przyzwolenie na ciche trucie nas  kończy się i coraz głośniej mówimy: chcemy oddychać czystym powietrzem!

W Olsztynie jakość powietrza jest dużo lepsza niż w wielu miastach Polski, jednak jesteśmy na ten problem mocno uczuleni – i nie tylko dlatego, że aspirujemy do miana jednego z najbardziej ekologicznych miast w kraju. To w końcu o Polsce północno-wschodniej mówi się, że są to „zielone płuca Polski”, a znaczenie Olsztyna w tym regionie jest niebagatelne. A skoro poprawa jakości powietrza jest naszym celem, więc kupiliśmy m. in. detektory zanieczyszczeń, rozmieszczając je potem na wszystkich osiedlach Olsztyna, zaś Straż Miejska została zaopatrzona w czujnik mobilny, który pozwoli dokładnie określić źródło zanieczyszczenia powietrza i sprawcę. Sądzę, że przyzwolenie na karanie osób palących w domowych piecach c.o. byle czym, a zwłaszcza śmieciami, jest bardzo duże, więc będziemy konsekwentnie egzekwować przepisy. Trujesz? Nie licz na pobłażanie! Bo trujesz nas, nasze dzieci, nasze środowisko i psujesz wizerunek Olsztyna, jako miasta czystego, ze zdrowym powietrzem.

Mam nadzieję, że  będziemy sobie coraz lepiej radzili z zatruwaniem atmosfery nad Olsztynem. Detektory na osiedlach mają swoją siłę edukacyjną, bo zanieczyszczone powietrze nie jest „gdzieś tam, nie wiadomo gdzie”, ale w naszym najbliższym sąsiedztwie – a to już wymusza i wzmaga czujność. Świadomie nie używam słowa „smog”, bo powietrze w Olsztynie nie jest aż tak skażone, przynajmniej w porównaniu ze „smogowymi” liderami, niemniej mamy swoich niechlubnych przodowników – Dajtki, Osiedle Mazurskie, Likusy.

Zmiana źródła ogrzewania domów bywa czasami dość kosztowna, dlatego stworzyliśmy specjalny, miejski program wspierania ograniczania niskiej emisji. To pieniądze na wymianę pieca na ciepło systemowe lub z instalacji gazowej Warto z nich skorzystać, bo to inwestycja w nasze zdrowie.

Na początek więc proponuję zajrzeć na stronę o www.olsztyn.eu lub na portal Bezpieczny Olsztyn, żeby zobaczyć, „kto daje czadu”.

Oceń post
Ocen: 1
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup