Piątek 10 października 2014
8 0

Niech tak zostanie

Kompleks historycznych koszar, usytuowanych za nową ulicą Artyleryjską, od dawna wzbudzał emocje związane z ich przyszłością. To piękny kwartał miasta, ale wymagający renowacji i rewitalizacji. Wszyscy chcemy, żeby to miejsce ożyło, ale też koszt przywrócenia tych terenów do życia jest ogromny. Na razie robimy inwentaryzację, która posłuży do dalszego opracowania programu ratowania tego obszaru. Wspomagają nas w tym społecznicy i naukowcy, więc sądzę, że już niedługo dopracujemy się interesujących rozwiązań funkcjonalnych.

Z punktu widzenia miasta bardzo ważnym jest, żeby nie dopuścić do dalszej dewastacji koszar nieprzemyślanymi decyzjami inwestycyjnymi. Z tym większym zainteresowaniem przyglądałem się, jak będzie wyglądał i co zaoferuje świeżo wyremontowany kompleks pod nazwą „Koszary Park”, będący częścią dawnych koszar artylerii przy ulicy – jakże by inaczej! – Artyleryjskiej. Dzisiaj miałem okazję przekonać się o tym osobiście – i efekt końcowy bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Olsztynowi przybyło bardzo piękne i funkcjonalne miejsce, które – jestem o tym przekonany – zaskarbi sobie serca mieszkańców. To świetna lokalizacja na biura i usługi, a także niekonwencjonalne miejsce do mieszkania.

„Koszary Park” są dobrym przykładem na to, iż olsztyńscy inwestorzy są wrażliwi na piękno i w zdecydowanej większości nie chcą szpecić miasta, a przeciwnie – starają się przydawać mu blasku. Tak jest z dawnymi koszarami Funka (przy ul. Kasprowicza ), kamienicami przy placu Bema, Casablanką czy pięknie odnowioną willą przy ul. Zientary-Malewskiej. To także przykład na to, że jedna trafna decyzja inwestycyjna pociąga następne. Miasto zbudowało porządna ulicę (Artyleryjską) – a prywatny inwestor piękny kompleks usługowy, wpisujący się w charakter otoczenia.

Prawdopodobnie, zapatrzeni w urodę „Koszar Parku”, kolejni inwestorzy zdecydują się przyśpieszyć swoje inwestycje – i bardzo dobrze. Miasto nie może rozwijać się tylko w oparciu o publiczne pieniądze. Patrząc przez pryzmat przeszłości naszej małej ojczyzny trzeba stwierdzić, że prywatny kapitał zawsze służył rozwojowi Olsztyna – i niech tak zostanie.         

Oceń post
Ocen: 8
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup