Niedziela 25 marca 2018
0 0

Wybudzić się z zimowego snu

W końcu przyszła długo oczekiwana wiosna, otwierając sezon sportowo-rekreacyjnej aktywności. To już dziewięcioletnia tradycja, że akcję „Olsztyn. Aktywnie!” rozpoczyna „Skorpenowy spływ Łyną”, który w tym roku odbył się po raz piętnasty. Spływ, organizowany zawsze przez Klub Płetwonurków „Skorpena” przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim - w tym roku 24 marca - jest tradycyjnym hasłem do definitywnego pożegnania zimy.

Najpiękniejsza w spływie jest zabawowa „wolna amerykana” – każdy się przebiera za co chce, byleby tylko było śmieszniej, zabiera kogo chce, byleby umiał pływać, zaprasza kibiców i… zabawa rusza. Legenda spływu jest już tak duża, że biorą w nim udział płetwonurkowie z różnych stron kraju.

Nieco wcześniej Galą Sportu zamknęliśmy olsztyński sportowy rok 2017. To był dobry rok, potwierdzony 11. miejscem Olsztyna w ogólnopolskiej klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, przygotowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Według rankingu, opublikowanego pod koniec zeszłego roku przez firmę badawczą Sponsoring Insight, jesteśmy też na drugim miejscu w Polsce w wydatkach na sport w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Widać więc, że nie powinniśmy mieć powodu do kompleksów. Oczywiście, są przed nami niełatwe wyzwania, ale wiara w sukces, to w sporcie najlepszy motywator.

Jak wspomniałem, „Skorpenowy spływ Łyną” to jednocześnie start najbardziej masowej imprezy rekreacyjnej w naszym mieście. W ramach akcji „Olsztyn. Aktywnie!” mieszkańcy – i nie tylko oni – biegają, spacerują, grają, walczą, zwiedzają, jeżdżą rowerami i… pobierają energię z natury. W 2017 roku „aktywiści” z „Olsztyn. Aktywnie!” mogli skorzystać z ponad 30 dyscyplin. Dla ponad 20 tys. ubiegłorocznych uczestników była to możliwości bezpłatnego spędzenia czasu, połączona z odkrywaniem uroków miasta. To działanie i towarzyszący mu rozmach sprawiają, że akcja „Olsztyn. Aktywnie!” stała się prawdziwą marką miasta, kopiowaną przez inne ośrodki miejskie.

Kiedy dziewięć lat temu akcja startowała, zapewne nikt się nie spodziewał, że tak ładnie się rozwinie i stanie się ważnym elementem integracji mieszkańców. Ma ona wiele zalet, ale najważniejszą jest jej dostępność, rodzinność oraz skuteczne łączenie rekreacji z edukacją. Przez te lata uczestniczący w niej olsztynianie stworzyli sporą społeczność, a nic tak nie cieszy, jak pozytywne więzi pomiędzy mieszkańcami.

Od kwietnia ruszają kolejne dyscypliny tej aktywności, więc zachęcam wszystkich mieszkańców Olsztyna do uczestnictwa. Oferta jest szeroka, dlatego nie wątpię, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko po to, żeby skutecznie wybudzić się z zimowego snu.

 

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup