Niedziela 27 maja 2018
0 0

Ruch to zdrowie

Ten weekend upłynął pod znakiem niezwykłych emocji sportowych, bo takich zawsze dostarczają zawody triathlonowe. A jeśli tymi zawodami są zmagania w ramach Pucharu Europy, to wiadomo, że zobaczymy czołówkę prawdziwych twardzieli, bo tak są nazywani przedstawiciele tej wyjątkowej dyscypliny sportu.

Triathlon to sport olimpijski, ale zawody w Olsztynie były rozgrywane w nieolimpijskiej kategorii „sprint”. Zawodnicy mieli do przepłynięcia 750 metrów, potem musieli przejechać na rowerze 20 kilometrów, a w końcu – przebiec pięć kilometrów. To bardzo szybka i widowiskowa kategoria. Najlepsi zawodnicy osiągają czasy poniżej godziny, a zawodniczki tylko nieco ponad godzinę.

Organizacja zawodów o randze Pucharu Europy to wielkie wyróżnienie dla naszego miasta i jednocześnie jego znakomita promocja. Podczas konferencji prasowej wszyscy uczestnicy podkreślali, że Olsztyn to wyjątkowo piękne miasto, mające w dodatku znakomite warunki do organizacji zawodów triathlonowych. Posiadamy świetną bazę sportową w postaci Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”, dobrą infrastrukturę drogową do części rowerowej i biegowej, naturalne walory terenowe i krajobrazowe, a także dobre połączenia komunikacyjne.

To bardzo miłe, że jesteśmy tak postrzegani i oceniani. Sądzę, że to także dla naszego miasta szansa na ciekawe, wzbudzające duże zainteresowanie kibiców zawody o randze międzynarodowej, do tego dobrze wpisujące się w charakter miasta. Taka impreza była nam potrzebna i mam nadzieję, że zadomowi się ona w Olsztynie na dłużej.

W sobotnich pucharowych zmaganiach wzięło udział 124 triathlonistów – zawodniczek i zawodników z 31 krajów. Wśród pań wygrała Rosjanka Jekaterina Matiuk, a wśród panów –  Węgier Csongor Lehmann. Uczestnicy zawodów pucharowych to profesjonalni sportowcy, nakierowani na uprawianie sportu wyczynowego, ale zaletą organizacji w Olsztynie Pucharu Europy w triathlonie jest też dla nas walor promocyjny i upowszechnieniowy. To świetna promocja zdrowego trybu życia i aktywności ruchowej.

W efekcie, niedziela na terenach CR-S „Ukiel”, jako uzupełnienie Pucharu Europy, została zdominowana przez amatorów, dla których zaplanowano zawody z cyklu „Elemental Tri Series 2018”.  W programie znalazł się też bieg na 10 kilometrów oraz biegi dla różnych, dziecięcych  grup wiekowych. Okazało się, że do tych zawodów zgłosiło się blisko tysiąc uczestników! Takie zaangażowanie mieszkańców Olsztyna w sport i rekreację jest wielkim powodem do dumy. To także gwarancja, że kadry dla profesjonalnego triatlonu rosną szybciej niż nam się wydaje i Olsztyn w przyszłości może się stać jego sportową stolicą.

A póki co – pływajmy, ścigajmy się na rowerach i biegajmy, wszak nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie.  

 

  

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup