Środa 30 maja 2018
0 0

Przełamywanie tabu

Obraz kobiety karmiącej piersią jest kwintesencją macierzyństwa. Zawsze wzrusza i pokazuje świat od przyjaźniejszej strony. Cywilizacyjny pośpiech, różne substytuty mleka i inne pokarmowe wynalazki zepchnęły karmienie piersią na drugi plan. Na szczęście w ostatnim czasie powraca zainteresowanie tą formą karmienia. Każdy pediatra potwierdzi, że to najzdrowsza forma żywienia maluchów – chociaż może być uciążliwa dla mam, to dla dzieci jest niezastąpiona.

Idei karmienia piersią służą różne akcje promocyjne – między innymi tegoroczny Tydzień Promocji Karmienia Piersią, któremu mam przyjemność patronować jako prezydent miasta. Na tę akcję składają się liczne warsztaty, spotkania i konsultacje, mające zachęcić mamy do jak najdłuższego karmienia potomstwa piersią oraz ułatwić zachowania i oswoić z tą – było nie było – intymną czynnością. Karmienie piersią to także potrzeba przełamywania swoistego, kulturowego tabu w kwestii miejsca, gdzie można, a gdzie nie powinno się karmić.

Jedną z form pokonywania tego typu granic jest wystawa „Mlekiem Mamy”, autorstwa Jarosław Skórskiego, którą od wczoraj do poniedziałku (4.06.) można obejrzeć w holu ratusza na drugim piętrze. Zdjęcia są subtelne, pozbawione jakichkolwiek innych niż macierzyństwo kontekstów, i po prostu ładne. Mamy na zdjęciach karmią swoje pociechy w różnych warunkach i scenerii, co tylko dowodzi, że można to robić wszędzie, zachowując kulturę i klasę. Warto przy tym pamiętać, że głodny maluch ma swoje elementarne potrzeby, więc najlepszą rzeczą, jaką w takich momentach możemy zrobić, jest ograniczenie ciekawości i zapewnienie karmiącej oraz karmionemu spokoju.

Tydzień Promocji Karmienia Piersią już się kończy, więc zdjęcia z wystawy, do obejrzenia których zachęcam, będą jego blogową kontynuacją.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup