Niedziela 3 czerwca 2018
0 0

Magia parku Jakubowo

Park Jakubowo jest doskonałym przykładem skutecznych działań integracyjnych mieszkańców Zatorza, a historia jego rewitalizacji może być przykładem dla innych osiedli Olsztyna. Idea zawsze rodzi się z pragnień, a odnowienie pięknego, zabytkowego parku stało się wspólnym pragnieniem mieszkańców tej „magicznej” dzielnicy. Park ma bogatą historię, a jego teren został zagospodarowany w związku z organizacją Prowincjonalnej Wystawy Przemysłowej w 1910 roku. Po obiektach wystawowych nie ma już śladu, ale klimatyczna przestrzeń parkowa pozostała – i to w niej zakochali się mieszkańcy Zatorza. I nie tylko oni.

Najpierw wokół idei rewitalizacji parku zgromadzili się lokalni liderzy, zgrupowani w stowarzyszeniu „Nasze Jakubowo”, a potem pojawiła się możliwość powalczenia o pieniądze z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. To była pierwsza edycja OBO (2014), a co za tym idzie – nieco „saperska robota”. Dlatego, chociaż potencjalnie na rewitalizację parku można było otrzymać większe pieniądze, wnioskodawcy wystąpili o 500 tysięcy złotych w ramach projektu ogólnomiejskiego i tyle w efekcie głosowania mieszkańców miasta otrzymali. Za te pieniądze zaprojektowano rewitalizację całego parku oraz wykonano wokół stawu ścieżki z nawierzchni mineralnej, kanały technologiczne pod budowę oświetlenia oraz odnowiono ławki. Wiadomo było, że do pełnej rewitalizacji parku potrzebne są dużo większe pieniądze, ale ta pierwsza inwestycja była dźwignią dla następnej. Bo skoro się powiedziało „a”, to trzeba było też powiedzieć „b”.

W ten sposób, po podpisaniu w grudniu 2016 roku umowy na dofinansowanie środkami z Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przystąpiliśmy do II etapu „Rewaloryzacji zabytkowego Parku Miejskiego w Jakubowie”. Prace objęły 9,5 hektara parku, a ich efektem są nowe ścieżki o nawierzchni mineralnej, dużo nowych elementów małej architektury, urządzenia siłowni plenerowej i placu zabaw, schody, oświetlenie parkowe, wygrodzenie Stawu Browarnego, a także, co szczególnie trzeba podkreślić – nowe nasadzenia zieleni.

Dzisiejszy (3.06.) VII Festyn Rodzinny „Magiczny Park Jakubowo” był też sprawdzianem odremontowanej sceny parkowej. Warto dodać, że festyn rodzinny to także piękna tradycja tego niezwykłego miejsca i dowód na to, że magia parku Jakubowo nie słabnie.

Po rewitalizacji park został ponownie otwarty.  Był tort, były podziękowania i była też należna satysfakcja oraz przekonanie, że jak się do czegoś usilnie dąży, to zwykle cel udaje się osiągnąć.

Oceń post
Ocen: 0
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup