Poniedziałek 20 października 2014
7 0

Coś w tym jest

To nie był mój pierwszy kamień węgielny i pewnie nie ostatni, ale z pewnością jeden z najważniejszych. Taka refleksja naszła mnie po czwartkowym (16 bm.) położeniu kamienia węgielnego pod zajezdnię tramwajową. Ten dzień jest nieco symboliczny, bo prace na budowie zajezdni idą w najlepsze i widać już fundamenty przyszłych obiektów. Ale w kontekście stuleci dwa – trzy tygodnie nie mają większego znaczenia.

Ta symbolika ma jeszcze jeden wymiar. To właściwie kamień węgielny pod cały projekt tramwajowy. Zajezdnia, jak wiadomo, jest sercem systemu komunikacji szynowej w mieście. To stąd będą ruszać tramwaje, tu będzie miejsce ich postoju, tu będą kontrolowane i stąd zarządzane. Także tutaj znajdzie się centralna dyspozycja mocy, nadzorująca pracę podstacji i sieci trakcyjnej w zajezdni i na szlakach. Same obiekty są tylko częścią tego systemu, bowiem bardzo wiele rozwiązań ma swoją część podziemną, w tym sterowanie rozjazdami i zasilanie... Jedno jest pewne – to będzie bardzo nowoczesna zajezdnia, z drugą w Polsce halą postojową.

Patrząc na tempo prac można wierzyć kierownictwu Budimexu, że termin oddania zajezdni, przewidziany na sierpień 2015 roku, zostanie dotrzymany. To raptem 18 miesięcy od podpisania umowy, co znaczy, że tempo budowy musi być ekspresowe i z tego powodu, że do przerobienia są 72 miliony złotych (na tyle opiewa kontrakt). Dlatego, jak zapewniają przedstawiciele wykonawcy, chce on wykonać jak najwięcej prac jeszcze przed nadejściem zimy.

A skoro już mowa o tramwajach, to chcę zwrócić uwagę, że na placu budowy zameldował się kolejny wykonawca – firma Torpol, która rozpoczęła prace na Towarowej i Dworcowej. Powstanie tam tor techniczny do zajezdni. Teren był już „ruszony” przez poprzedniego wykonawcę, więc można się tylko cieszyć, że prace zostały w końcu wznowione.

Jak widać, każdy dzień przynosi kolejne postępy prac, a to zdecydowanie wpływa na poziom optymizmu i życzliwości. Od dawna twierdzę, że w tramwajach jest jakaś magia – i coś w tym jest na rzeczy.

Oceń post
Ocen: 7
Zobacz również:

Wasze komentarze (0)

scrollup